Σε ένα όμορφο παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Γυμναστήριο Λαυρίου, η Α.Ε.Ν.Κηφισιάς πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να κλέψει τη νίκη μέσα απο τα χέρια των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, αλλά για ακόμα μια φορά οι πραγματικοί πρωταγωνιστές μέσα στο παρκέ πέρασαν σχεδόν απαρατήρητοι, καθώς το διαιτητικό τρίο (απαρτιζόμενο αυτή τη φορά απο τους Θεονά,Μπικα,Σκούτα) κατάφερε με τις εξόφθαλμες λανθασμένες αποφάσεις του να ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών και να καθορίσει εν μέρει το τελικό αποτέλεσμα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα μια διαφορά 9 πόντων (11-2 στο 5›) με την ομάδα της Κηφισιάς να απαντάει προσωρινά με ένα δικό της σερι 7-0 έπειτα απο το αρχικό «μούδιασμα» και να φέρνει το παιχνίδι και πάλι στο καλάθι (11-9 στο 7›) για να βρει τελικά το τέλος του 1ου δεκαλέπτου τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 22-15.
Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 9 (24-15) αλλά δύο γρήγορες τρίποντες βόμβες απο τον Διαμαντόπουλο και τον Κολώκα έφεραν και πάλι την ομάδα του κ.Παπαθεοδώρου σε απόσταση βολής (24-21 στο 12›) ενώ λίγο αργότερα η διαφορά μειώθηκε στους 2 (30-28 στο 15›) για να κάνουν και πάλι οι γηπεδούχοι ένα δίλεπτο ξέσπασμα και να προηγηθούν με 35-28 (17›).
Η Α.Ε.Ν.Κ όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και πλησίασε το Λαύριο στον πόντο λίγα δευτερόλεπτα πριν λήξει το ημίχρονο (37-36) ,ενω οι γηπεδούχοι με 3ποντο του Περράκη στην εκπνοή της 2ης περιόδου έκαναν το 40-36.
Το 3ο δεκάλεπτο έμοιαζε ως προς την εξέλιξη του πολύ στο 1ο, με το Λαύριο να έχει τον πρώτο λόγο, να παίρνει μια διαφορά 8 πόντων στο 24› (46-38) την οποία και συντήρησε καθόλη τη διάρκεια του, για να προηγηθεί με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών με 57-48.
Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε θρίλερ με την ΑΕΝΚ να γυρίζει απο την κόλαση και τους -11 πόντους (59-48 στο 31›) και με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα κι ένα επι μέρους σερί 4-18 βρέθηκε μπροστά με 63-66 (στο 37›) με μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των αρκετών φίλων της ομάδας της Κηφισιάς.
Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά η διαιτησία από κακή έγινε κάκιστη για τους φιλοξενούμενους και τα δύο καθαρά τρίποντα του Νικητάκη που χρεώθηκαν ως δίποντα λίγο νωρίτερα έμοιαζαν σαν ένα απλό πταίσμα μπροστά στην απόφαση που πήραν 2 λεπτά πριν το τέλος, που μόνο αυτοί κατάλαβαν τι σφύριξαν, κατορθώνοντας να εξοργήσουν των πάγκο των φιλοξενουμένων χρεώνοντας τον τεχνική ποινή και στερώντας έτσι ουσιαστικά το δικαίωμα της νίκης, αφου το 68-68 αυτομάτως έγινε 75-68 μέσα σε ένα λεπτό και εν συνεχεία με τον Ψωμαδέρη του Λαυρίου να «σκοτώνει» την παλιά του ομάδα με κάποια μεγάλα σουτ απο την περιφέρεια, εξαντλήθηκε κάθε περιθώριο για κάτι καλύτερο απο πλευράς Κηφισάς, η οποία στον πολύ λίγο πλέον χρόνο που απέμενε δεν πέταξε λευκή πετσέτα ωστόσο, μείωσε στους 4 πόντους, οπου τελικά έμελλε να είναι και η τελική.
Δεκάλεπτα: 22-15, 40-36, 57-48, 83-79
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 22 (1 τριπ., 9 ασ.), Μοσχοβίτης 6, Κολώκας 16 (2), Διαμαντόπουλος 5 (1), Κόκκαλης 13, Σιούτης 5 (1), Κουκουνιάς, Πετροδημόπουλος 12 (8 ριμπ.)