Σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μπορεί να γίνει καμία κριτική, με δεδομένου την τεράστια διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Α.Ε.Ν.Κ. και Α.Ε.Κ Άργους, η ομάδα της Νέας Κηφισιάς σαν σε προπόνηση διέλυσε την ουραγό της βαθμολογίας με 108-69 και φαίνεται να ξορκίζει μια και καλή τα φαντάσματα του υποβιβασμού που την καταδίωκαν πριν από ένα μήνα περίπου !
Στο 1ο δεκάλεπτο οι παίχτες του κ.Παπαθεοδώρου μπήκαν αρκετά χαλαροί στο παιχνίδι, υποτιμώντας τους αντιπάλους τους, οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν με ακόμα και με 7 πόντους διαφορά (5-12) στο 7›.
Κάπου εκεί το πράγμα φάνηκε να αρχίζει να σοβαρεύει λιγάκι και οι Κηφισιώτες με μια γρήγορη αντεπίθεση 2 λεπτών και με ένα έμμεσο τρίποντο (γκολ-φαουλ) του Νικητάκη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 16-15, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν το προβάδισμα (16-18) εκ νέου με σουτ 3 πόντων σχεδόν με την λήξη της 1ης περιόδου, η οποία έμελλε όμως να ήταν και η τελευταία τους φορά στο παιχνίδι
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Νέας Κηφισιάς ξεκίνησε πιο δυνατά και ήδη μετά απο πέντε αγωνιστικά λεπτά άνοιξε τη διαφορά αρχικά στους 7 ποντους (30-23) για να την εκτοξεύσει τελικα με 3ποντη βόμβα του Κολώκα με τη λήξη του ημιχρόνου στους 17 (50-33)
Ωστόσο, το γεγονός που επισκίασε τη 2η περίοδο, ήταν ο τραυματισμός του αρχηγού της ομάδας Δημήτρη Μενουδάκου στο γόνατο, ο οποίος συγκρούστηκε άθελα του με τον συμπαίκτη του Νίκο Κόκκαλη, έπειτα απο μια όμορφη προσπάθεια και καλάθι του τελευταίου, γεγονός που δε του επέτρεψε να αγωνιστεί για το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης.
Απο τη στιγμή που η Α.Ε.Ν.Κ. έκανε τον δρόμο προς το καλάθι των Αργειτών να φαίνεται πιο εύκολος, η ψυχολογία των παιχτών και η διάθεση άρχισε να ανεβαίνει κατακόρυφα στο 3ο δεκάλεπτο, που σε συνδυασμό με την κόπωση των παιχτών της Α.Ε.Κ. Αργους, έκαναν το παιχνίδι να μοιάζει με προπόνηση και την διαφορά να παίρνει αστρονομικές διαστάσεις και να φτάνει τους 31 πόντους (67-36 στο 25› και 77-46 στο 30›)
Στο 4ο δεκάλεπτο παίχτηκε καλό μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες κι απο τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα οι λιγοστοί φίλοι της ομάδας που παραβρέθηκαν στο κλειστό των Αδαμών να απολαύσουν χορταστικό θέαμα και την Α.Ε.Ν.Κ. να «σπάει» το φράγμα της 100αρας σχετικά εύκολα (108-69 το τελικό σκορ) μιας και για άλλη μια φορά ο Σάββας Νικητάκης (23π) έβλεπε σαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, ενώ και ο Κουκουνιάς συνέβαλλε τα μέγιστα στο σκοράρισμα (24π) , με τον Μοσχοβίτη και τον Διαμαντόπουλο να ακολουθούν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 16-18, 50-33, 77-46, 108-69
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 23 (3), Μοσχοβίτης 14 (2), Κολώκας 9 (1), Διαμαντόπουλος 13, Κόκκαλης 9, Πολυδώρου, Μενουδάκος 5, Σιούτης 7, Μιχαλόπουλος, Κουκουνιάς 24 (2), Πετροδημόπουλος 4, Χατζηνικόλας.