Δεν αποτελεί πλέον έκπληξη το γεγονός πως ακόμα ένα ματς του φετινού πρωταθλήματος της Α2 για την ομάδα του Πανερυθραικού, εξελίχθηκε σε θρίλερ, χωρίς όμως happy end αυτή τη φορά για τους παίχτες του Δημήτρη Χουχουλή, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα στην παράταση με 98-100 από το ψυχωμένο Παγκράτι!

Αν και στο πρώτο μέρος του αγώνα, τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας ήταν το μεγάλο αφεντικό στο παρκέ, διατηρώντας μια διαφορά 9 και 10 πόντων (25-16 &  46-36), εν τούτοις ένα νωθρό ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο και ένα επί μέρους σερί 0-10 από πλευράς φιλοξενουμένων, έδωσαν μια εντελώς νέα διάσταση στο παιχνίδι!

Η πολύ κακή απόδοση στην άμυνα κατά την 3η περίοδο, οπότε και δέχτηκε 30 πόντους (απαντώντας μόλις στους 14 από αυτούς) ήταν ίσως ένα από τους παράγοντες για να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και να δώσει στους παίχτες του Ντίνου Καλαμπάκου αέρα στα φτερά τους.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο με το πείσμα που τους διακρίνει δε το έβαλαν κάτω και παρότι βρέθηκαν και 5 πόντους πίσω στο σκορ (81-86) λίγο πριν το φινάλε, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς και να το στείλουν στην παράταση!

Κι ενώ με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Μπάρδα και Γεωργοπαπαδάκο όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι γυρνάει ξανά (93-91) το Παγκράτι βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και προσπέρασε με 93-95, με τις δύο ομάδες από κει και πέρα να οδηγούνται στη ρουλέτα των βολών και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια πανάξια νίκη, αφού η μπάλα στο buzzer beater του Γιαουρτόγλου δεν του έκανε το χατήρι, με αποτέλεσμα το ταμπλό να γράφει με την τελευταία κόρνα της γραμματείας, σκορ που θυμίζει κάτι από NBA… 98-100 !

Κορυφαίος όλων ο νεαρός Μοντσενίγος, που σημείωσε 28 πόντους, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Γιαουρτόγλου ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους !

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 98-100 (86-86 κ.α.)

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα

Δεκάλεπτα: 25-16, 46-36, 60-66, 86-86, 98-100 (παρ.)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Μπάρδας 12 (3), Καλλιανιώτης 9 (3), Πρίτσος 7, Γεωργοπαπαδάκος 12 (4), Προδρόμου 11 (1), Γιαουρτόγλου 20 (4), Γεωργακόπουλος 3, Σολωμός 14, Αντωνίου 2, Γκαϊντάσοφ 3 (1), Σωφρονάς 3 (1)

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 16 (1), Φακοπουλίδης 10, Μοτσενίγος 28 (3), Αντωνάκης 14 (1), Λεκάκης 2, Κουτρούλιας 17 (1), Σαχπατζίδης 7, Περσίδης 4, Δενδρινός