Επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε 2-1 του Ελπιδοφόρου και διατήρησε τις όποιες ελπίδες για παραμονή στην Δ’ Εθνική.

Αρχικά, το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει κάποια λεπτά, προκειμένου να συγκεντρωθεί το απαιτούμενο ποσό για τη διαιτησία, κάτι που έγινε. Τα «ελάφια» καίγονταν για τη νίκη και στο 31’, στην πρώτη καλή ευκαιρία τους άνοιξαν το σκορ. Ο Δανάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Πελέκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου σημειώθηκαν μικροεπεισόδια μεταξύ παικτών και διαιτητή, ωστόσο δεν πήραν έκταση. Στο 54’ ο Φράγκος με προβολή έκανε το 2-0 για τη Ρόδο. Ο Ελπιδοφόρος άρχισε να πιέζει στο τελευταίο ημίωρο για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Στρατάκη να κάνει τη σέντρα, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 2-1.
Εντονη δυσαρέσκεια επικρατεί στις τάξεις του Ελπιδοφόρου, με αποδέκτη το σωματείο της Ρόδου, εξαιτίας των συνθηκών που συνάντησαν τα μέλη της αποστολής κατά την παρουσία τους στο δημοτικό γήπεδο του νησιού. Οι άνθρωποι του ‹κυανέρυθρου› συλλόγου κάνουν λόγο για απροθυμία των γηπεδούχων να παράσχουν καλή φιλοξενία, αντιδιαστέλλοντας μάλιστα τις εξαιρετικές συνθήκες που είχαν εξασφαλίσει οι ίδιοι στο ματς του α› γύρου στο Ζηρίνειο.
ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΣ: Ιωσήπου, Στασινός, Έσλερ, Λίτσος, Στέργιος, Στρατάκης, Κορακάκης, Ντούμος, Παπαδόπουλος, Γκουτσούλας, Τσιάνος