Την ήττα με σκορ 82-61γνώρισε ο Πανερυθραικός στις Σέρρες από την ομάδα των Ίκαρων Σερρών στα πλαίσια της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Α2 Μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι πήραν μια άνετη νίκη…
Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι είχαν αποκτήσει μια σημαντική διαφορά.. Στο 10’ το παιχνίδι ήταν 24-11 και η απόδοση των ερυθρολεύκων δε βελτιώθηκε ούτε στη συνέχεια. Το ημίχρονο τους βρήκε στο -15, ενώ από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν στείλει τη διαφορά στους 20 και σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Κώστα Τότσιο ο οποίος πέτυχε 17 πόντους στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Μαργαρίτη ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14.
Από την πλευρά της ομάδας της Ν. Ερυθραίας, η οποία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα, ξεχώρισε ο Μιχάλογλου ο οποίος πέτυχε 14 πόντους…
Την επόμενη αγωνιστική (16η) η ομάδα του Πανερυθραικού θα αντιμετωπίσει εκτός έδρα το Πέραμα, με την νίκη για την ομάδα του κ. Χουχουλή να είναι κάτι παραπάνω από επιτακτική έτσι ώστε να συνεχίσει να ελπίζει για την παραμονή της στην κατηγορία.
Δεκάλεπτα: 24-11, 43-27, 65-40, 82-61.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 3 (1), Καλλιανιώτης 4 (6λ.), Λάκκας 6, Ξιούρας 8 (2), Μιχάλογλου 14, Παπάς, Μαχαίρας 10, Ροδοστόγλου 6, Κατούφας 6 (8ρ.), Παπαντωνάκος 4.