Σε ένα ματς το οποίο ήταν πραγματικό θρίλερ για 37 λεπτά, ο Πανερυθραικός πήρε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά κόντρα στο Περιστέρι, του οποίου επιβλήθηκε με 83-75.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Δημήτρη Χουχουλή, μετά και τη νίκη τους αυτή, σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας εκεί όπου ισοβαθμούν με τον Εθνικό και πλέον στο μυαλό τους έχουν το ματς του ερχόμενου Σαββάτου στο Ιβανόφειο κόντρα στον Ηρακλή!

Το φιλμ του αγώνα

Ο χαρακτηρισμός “θρίλερ” ταιριάζει γάντι στο παιχνίδι αυτό, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ και να πάρει διαφορά ασφαλείας, που θα της επέτρεπε να έχει το πάνω χέρι και το προβάδισμα για τη νίκη.

Οι Περιστεριώτες ωστόσο ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 19-24.

Η ομάδα του Πανερυθραικού όμως έκανε το come back στο 2ο δεκάλεπτο προσπερνώντας στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (40-39) κι αφού είχαν βρεθεί λίγο νωρίτερα ακόμα και στο -6 (33-39).

Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς χέρι – χέρι όσον αφορά το σκοράρισμα, με τη λήξη του να βρίσκει την ομάδα των Δυτικών Προαστίων μπροστά με βραχεία κεφαλή (55-56).

Στο 4ο δεκάλπετο το απόλυτο ντέρμπι συνεχίστηκε… και παρότι το Περιστέρι βρέθηκε ακόμα και στο +5 (58-63 στο 35′), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-3 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς, ισοφαρίζοντας σε 66-66, λίγο πριν μπεί το τελευταίο 3λεπτο.

Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με υποδειγματικές επιθέσεις αλλά και πολύ υπομονή κατάφεραν να προηγηθούν με 73-68 στο 1.30″ πριν το τέλος “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη.

Οι παίχτες του κ.Παπαμάρκου έδειξαν να απογοητεύονται από την τροπή που έπαιρνε το ματς, αφού έμοιαζαν να πιστεύουν στη νίκη, αλλά τελικά έμειναν με την όρεξη…

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Προδρόμου, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ακουλούθησαν σε απόδοση οι Σολωμός και Πρίτσος με 16 !

Διαιτητές: Κορομηλάς-Ανδρικόπουλος-Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-39, 55-56, 83-75

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Μπάρδας 10, Καλλιανιώτης 5, Πρίτσος 16 (1), Γεωργοπαδάκος 3, Προδρόμου 18 (9 ριμπ.), Γιαουρτόγλου 2, Σολωμός 16, Γκαϊτάσοφ 6 (2), Σοφρωνάς 7

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Λάκκας 9 (1), Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιότρας 9, Πολυτάρχου 10 (1), Γαλιώτος 5, Σκουλίδας 14 (3), Ψαρόπουλος, Κατιάκος 4, Πέτρουλας 2, Γκίλxριστ 17

ΠΗΓΗ: kifissia24.gr