Ένα παιχνίδι το οποίο καθόλη τη διάρκεια του ήταν κυριολεκτικά “θρίλερ”, δε γινόταν να μην έχει και χιτσκοκικό φινάλε με τον Πανερυθραικό να πανηγυρίζει μια τεραστίων διαστάσεων νίκη (τηρουμένων των αναλογιών) με83-78 στην παράταση (71-71 κανονική διάρκεια), επί του πανίσχυρου και μέχρι χθες αήττητου Γ.Σ.Κύμης !

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά και με όρεξη να προσφέρουν θέαμα στο μπασκετικό κοινό, όχι μόνο σε αυτό που γέμισε το “Στ.Καλαιτζής”, αλλά και σε όλο το υπόλοιπο που είχε την τύχη να παρακολουθήσει το ματς ζωντανά από τη συχνότητα της ΕΡΤ.

Aν και η διαιτησία είχε “σημαδέψει” από νωρίς τον Στέφανο Σολωμό, ο οποίος χρεώθηκε με 2 φαουλ στα πρώτα 40″, αλλάζοντας τα πλάνα του Δημήτρη Χουχουλή, εν τούτοις οι Ερυθραιώτες πείσμωσαν ακόμα περισσότερο και προήγηθηκαν αρχικά με 8-3, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Εύβοιας κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί 3-18, πήγε τη διαφορά στο +10 (11-21 στο 8′) … γεγονός όμως που καθόλου δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου σε 20-23, ξαναμπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, καθώς καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα πέραν των 5 πόντων (25-30 στο 12′ , 37-37 στο 17′) με την ομάδα της Νέας Ερυθραίας να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με βραχεία κεφαλή (41-40).

Με αιχμη του δόρατος τον Τουτζιαράκη, η Κύμη κατάφερε και πάλι να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (49-56) λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο τελικά έληξε με 51-56.

Στο 4ο δεκάλεπτο, παρότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο -8 (51-59) εν τούτοις ξεκίνησαν την τελική τους αντεπίθεση και εκμεταλλευόμενοι τόσο την αποβολή με 5 φάουλ του Ψαθά, όσο και τον τραυματισμό του Μιλόσεβιτς, “ροκάνιζαν” αργά και σταθερά τη διαφορά και με τρίποντο του “παθιασμένου” Καλλιανιώτη (ο οποίος έπαιζε με 4 ράματα στο ζυγωματικό από αγκωνιά που δέχτηκε στο 2ο δεκάλεπτο) μείωσαν στον πόντο (67-68) βάζοντας κυριολεκτικά φωτιά στο “Στ.Καλαιτζής”.

Το παιχνίδι στο τελευταίο δίλεπτο έγινε νευρικό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρούν εύκολα στόχο, σκοράροντας μόνο με βολές….

Και φτάνουμε στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού… όπου το ταμπλό έγραφε 71-71!

Η τελευταία επίθεση του παιχνιδιού ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια του, όμως ο Στέφανος Σολωμός… σαν άλλος Χίτσκοκ, φρόντισε να βάλει φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του στο θρίλερ που εξελισσόταν από την αρχή ως το τέλος.

Ο σέντερ των Ερυθραιωτών σχεδόν αμαρκάριστος κάτω από το καλάθι των φιλοξενουμένων, προσπάθησε δύο φορές να γίνει ο μεγάλος ήρωας του ματς, όμως η μπάλα δε του έκανε το χατήρι σε ισάριθμες προσπάθειες, με τον σέντερ των γηπεδούχων να σωριάζεται στο παρκέ από την απογοήτευση και τους συμπαίκτες του να τον εμψυχώνουν ενόψει της παράτασης!

Στην παράταση ο Πανερυθραικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, καθώς στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα προήγηθηκε με 79-73, όμως ο Κατράνας ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, για το 79-76, αλλά εν συνεχεία έκανε 5ο φάουλ και αποχώρησε, στέλνοντας παράλληλα το Γεωργοπαπαδάκο στις βολές για να κάνει με 2/2 το 81-76.

Ο Γκιζογιάννης μείωσε σε 81-78, με 32’’ να απομένουν, ο Μπάρδας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 82-78 και ο Γιαουρτόγλου, επίσης από τη γραμμή των βολών, «κλείδωσε» τη νίκη (83-78), δίνοντας το έναυσμα για μια μεγάλη νίκη, που πανηγυρίστηκε δεόντως από όλους μέσα σε μια φανταστική ατμόσφαιρα, που φρόντισαν οι φίλοι των γηπεδούχων να δημιουργήσουν.

Πανερυθραϊκός-Κύμη 83-78 (κ.α. 71-71)

Δεκάλεπτα: 20-23, 41-40, 51-56, 71-71 (κ.α.), 83-78.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Βέλιος 2, Μπάρδας 18 (3), Καλλανιώτης 9 (1), Πρίτσος 14 (2), Γεωργοπαπαδάκος 12 (1, 7ασ, 3 κλ), Προδρόμου 4 (1), Γιαουρτόγλου 13 (2, 3 ασ), Σολωμός 9, Αντωνίου, Γκαϊντάσοφ 2, Γεωργακόπουλος, Σοφρωνάς.