Παρά το γεγονός οτι η ομάδα μπάσκετ του Πανερυθραικούήθελε να αποχαιρετήσει την κατηγορία με μια νίκη μπροστά στο κοινό του, προσπάθησε αλλά δε τα κατάφερε, καθώς η ομάδα των Ικαρων Σερρώνήταν αυτή που είχε ισχυρότατο βαθμολογικό κίνητρο και πήρε μια δίκαιη νίκη με 69-85 στο «Στ.Καλαιτζής»
Οι παίχτες του κ.Καμαράκη μπήκαν απο νωρίς μπροστά στο σκορ, δείχνοντας αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα προκειμένου να φτάσουν στη νίκη που υπο προυποθέσεις θα τους έδινε και την 3η θέση της βαθμολογίας και όπως φαίνεται εκ του αποτελέσματος τελικά δικαιώθηκαν !
Το συγκρότημα του κ.Χουχουλή, που είχε για κορυφαίο τον Μιχάλογλου, που μάλιστα έκανε και double-double, σημειώνοντας 22 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντς, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 17-24, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά πήγε στους 12 πόντους (34-46)
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι Σερραίοι συνεπαρμένοι ίσως και απο τον ενθουσιασμό τους, καθώς μάθαιναν οτι ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων στους αγώνες που τους ενδιέφεραν άμεσα τους ευνοούσαν, άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά και με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 52-71, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο αλλά ο νικητής είχε ήδη κριθεί απο νωρίς…
Πλέον η ομάδα των Σερρών, μετά και τα σημερινά αποτελέσματα και κυρίως λόγω της ήττας του Απόλλων Πατρών στην Κρήτη, κατέλαβε την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα λόγω 3πλης ισοβαθμίας, ελπίζοντας πλέον βάσιμα σε άνοδο στην Α1, λόγω επερχόμενων ανακατατάξεων στην μεγάλη κατηγορία.. Δεκάλεπτα: 17-24, 34-46, 52-71, 69-85
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 7 (1), Καλλιανιώτης 11 (3), Λάκκας 7 (7ασ.), Σκαπετωράκης, Μιχάλογλου 22 (10ριμπ.), Πρίτσος 2, Παπάς, Παπαβασιλείου 4, Μαχαίρας, Ροδοστόγλου 11 (1), Κερχούλας 3, Παπαντωνάκος 2.