Τη χειρότερη περίοδο φόρμας του τη φετινή σαιζόν διανύει ο Πανερυθραϊκός, που έχασε για τέταρτο σερί παιχνίδι και μπαίνει πλέον σε σοβαρούς μπελάδες. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν αυτή τη φορά στο Πέραμα από την τοπική ομάδα με 82-73, σε μια αναμέτρηση που πάλεψαν μέχρι το τέλος.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 8-2, για να απαντήσει γρήγορα ο Πανερυθραϊκός με σερί 0-8 και να βρεθεί μπροστά 8-10. Στη συνέχει το παιχνίδι ισορρόπησε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στον πόντο, 21-22. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το Πέραμα να προηγείται με 42-39.
Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ και σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 61-58. Μέχρι και το 35’ οι ερυθρόλευκοι ήταν για τα καλά μέσα στο κυνήγι της νίκης. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι προπορεύονταν με 72-69, ενώ 2 λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 74-70. Σε εκείνο το σημείο ο Μίχαλος πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά, για να κάνει το 77-70 και να κόψει τα φτερά των παιχτών του Δημήτρη Χουχουλή. Ουσιαστικά αυτό ήταν και το καλάθι που καθόρισε την αναμέτρηση, με το Πέραμα να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 82-73.
Δεκάλεπτα: 21-22, 42-39, 61-58, 82-73.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (2), Στραγανιώτης 4, Καλλιανιώτης 3 (1), Λάκκας 4, Ξιούρας 2, Μιχάλογλου 2, Πρίτσος 1, Μαχαίρας 17, Ροδοστόγλου 14, Κατούφας 18.