Ο Πανερυθραϊκός πήρε τη δεύτερη θέση στον Β Όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Εφήβων και το εισιτήριο για το φάιναλ 4 της Ναυπάκτου που θα διεξαχθεί 5-6 Μαρτίου.

12 χρόνια έχουν περάσει από τη τελευταία φορά (2004) που η εφηβική ομάδα είχε προκριθεί σε Πανελλήνιο Final-4. Η πρόκριση αυτή από μόνη της είναι μια μεγάλη επιτυχία για τον Ερυθραιώτικο  συλλόγου, μιας και ήδη συγκαταλέγεται στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας!

Στον τελευταίο αγώνα των ημιτελικών η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κέρδισε σχετικά εύκολα την ΓΕ Ηρακλείου χωρίς να πιεστεί πολύ.

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα σε σχέση με την ομάδα της ΓΕΗ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ και κατέκτησε το πρώτο σετ 25-19. Ίδιο σκηνικό και στο2ο σετ όπου η Ερυθραία πήρε εύκολες διαφορές κι έκανε γρήγορα το 25-15. Στο τρίτο σετ η ΓΕΗ μάζεψε τις δυνάμεις της κι έκανε μια ύστατη προσπάθεια να μπει ξανά στο παιχνίδι δυσκολεύοντας τον Πανερυθραϊκό αλλά τα παιδιά του Ρουσάκη κράτησαν την ψυχραιμία τους ως το τέλος και πήραν τη νίκη.

Καλύτεροι για τον Πανερυθραϊκό οι Σεβδαλής, Γιάννης και Σοφοκλής Βήτας, Χατζηγεωργίου. Αλλαγή μπήκε μόνο για σερβίς ο Παπάζογλου. Ενώ από τη ΓΕΗ ξεχώρισε ο Επιτροπάκης.

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-21
Πανερυθραϊκός (Ρουσάκης) Μπαλούγιας, Σεβδαλής, Βήτας Ι., Χατζηγεωργίου, Βήτας Σ., Μάρκου, Βελούδης -λ / Παπάζογλου.
ΓΕ Ηρακλείου (Νικητάκης) Σφακιανάκης, Φουρναράκης, Σταυρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σαμαριτάκης, Επιτροπάκης, Γενειατάκης -λ / Μανούσακας, Πιτούλιας.

Ο Σοφοκλής Βήτας μας είπε για την πρόκριση:

«Ήμασταν πολύ καλοί και συγκεντρωμένοι. Ξέραμε τι ρέπει να κάνουμε. Από την αρχή παίξαμε δυνατά και ήρθε η νίκη. Ένα τεράστιο μπράβο στους συμπαίκτες μου και στον προπονητή μας».

Η βαθμολογία
1.ΕΑ Πατρών (12-3) 8
2.Πανερυθραϊκός (10-6) 7
3.ΑΟΝΣ Μίλων (8-8) 6
4.ΓΕ Ηρακλείου (6-9) 5
5.ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω (2-12) 4

O Πανερυθραϊκός στον πρώτο του αγώνα στη Ναύπακτο θα αγωνιστεί ενάντια στον Πήγασο Πολίχνης που πήρε την πρώτη θέση στον Α Όμιλο.