Ένα δεκάλεπτο καλού μπάσκετ, ήταν αρκετό για τον Πανερυθραικό έτσι ώστε να “καθαρίσει” το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο “ΔΑΪΣ” και να πάρει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας, πιάνοντας καταπληκτική απόδοση τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κατάφερε απο την αρχή να θέσει τις βάσεις της νίκης της αν και βρέθηκε να χάνει με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 17-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο το συγκρότημα του κ.Χουχουλή ανέβασε την αποδόσή του και με σκορ 11-26 κατάφερε και πήρε προβάδισμα 12 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο και διαφύλαξε με σχετική άνεση μέχρι το τέλος του παιχνιδιού (64-77), αφού πρώτα είχε εκτοξεύσει τη διαφορά ακόμα και στο +21.

Σε εκπληκτική μέρα οι Προδρόμου και Μπάρδας που σημείωσαν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ φοβερή απόδοση αμυντικά έπιασε ο Τάσος Καλλιανιώτης, ο οποίος περιόρισε την κύρια απειλή του Δούκα (Μπουρδάνος) το οποίο άφησε μόλις στους 6 πόντους !

Αυτή ήταν η 4η νίκη σε 6 παιχνίδια για το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή, το οποίο ισοβαθμεί στην 3η θέση της βαθμολογίας με το Ηράκλειο (το οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό της Ν.Ερυθραίας) αλλά και την ομάδα του Παπάγου!

Δεκάλεπτα: 17-14, 28-40, 43-54, 64-77

Διαιτητές: Παπαφωτίου-Καλογερόπουλος Φ.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Τσιγκανός, Μπουρδάνος 6, Γιαννάκης 4, Φιλίππου 2, Χαϊκάλης 4, Σταθόπουλος 3, Οικονομόπουλος 7 (2), Ζακυνθινός 9, Τζέμης 8 (1), Κεφαλάς 5 (1), Θέος 6, Ζευκιλής 11.

ΠΑΝΕΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωτίδης 3 (1), Μπάρδας 19 (4), Καλλιανιώτης 6 (2), Σπυρόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος 11 (2), Προδρόμου 21 (2), Γιαουργόγλου 4, Γεωργίου 3 (1), Σολωμός 7, Αντωνίου 2, Γκαϊτάσοφ, Πρέκας 1.