Η Κηφισιά νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 και πήρε πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή της στην Βόλεϊ Λιγκ. Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι και δεν έλειψαν οι κίτρινες κάρτες στο 19-19 του 3ου σετ. Η Κηφισιά έπαιξε καλύτερα από την ομάδα του Βραχατίου και αντιμετώπισε τον αγώνα σαν τελικό. Κι έτσι ήταν διότι χωρίς αυτό το τρίποντο τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για την ομάδα των βορείων προαστίων που στη συνέχεια έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα.
Ο Παμβοχαϊκός έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση αλλά όταν «ξύπνησε» στο 3ο σετ έπεσε πάνω στα διαιτητικά λάθη και στο πάθος των γηπεδούχων που είχαν όπλο το μπλοκ και κορυφαίους τους Παπαδόπουλο, Καριπίδη.
Στο 1ο σετ και στο 20-20 η Κηφισιά με σερβίς και μπλοκ έκανε σερί 5-1 και πήρε το σετ. Στο 2ο σετ το αρχικό προβάδισμα του Παμβοχαϊκού με 4-1, 6-2, και 9-7 εξανεμίστηκε. Η Κηφισιά προσπέρασε με 16-12 και 21-19. Ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 αλλά η είσοδος του Παπαδόπουλου στη θέση του τραυματία Καλαϊτζίδη έδωσε ανάσες στους γηπεδούχους και έφτασαν στο 2-0 σετ.
Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ. Στο 19-18 για τον Παμβοχαϊκό ο Καριπίδης έκανε επίθεση, ο Ντουσάρμ επιχείρησε μπλοκ, στην συνέχεια της φάσης ο Παμβοχαϊκός πήρε τον πόντο. Μετά από έντονες διαμαρτυρίες του Κώστα Αρσενιάδη ο επόπτης χρέωσε αντένα στον Ντουσάρμ και το ματς πήρε φωτιά.
Το σκορ έγινε 19-19, ακολούθησαν νεύρα και ένταση και χρεώθηκαν από μια κίτρινη οι δύο προπονητές Κώστας Αρσενιάδης και Νίκος Ζαλμάς και το σκορ έγινε 20-20.
Ενταση υπήρχε και στο 23-22 για τον Παμβοχαϊκό. Ο Ντουσάρμ σέρβιρε οριακά, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν άσσο αλλά δόθηκε «άουτ» και έγινε το 23-23. Στο 24-24 έγινε λάθος του Παμβοχαϊκού και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Καριπίδη στον Ντουσάρμ.
Τα σετ: 25-21, 25-21, 26-24
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Μπέλλος 11 (7/17 επ., 3 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 1 (1 μπλοκ), Νικολάκης 5 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντε Ρόκο 12 (11/21 επ., 75% υπ. – 44% άριστες), Εστράδα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες) /Ταμπουρατζής (λ. – 53% υπ. , 37% άριστες), Καρακίτσος, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ).

Και εμπλοκή Χιωτάκη σε επεισόδιο
Τον δήμαρχο Κηφισιάς Νίκο Χιωτάκη κατηγόρησαν ο προπονητης των φιλοξενουμένων Νίκος Ζαλμάς και οι παίκτες του Παμβοχαϊκού σε δηλώσεις τους μετά τον αγώνα. Μάλιστα το θέμα πήρε διαστάσεις λόγω σχετικών δημοσιευμάτων σε αθλητικές εφημερίδες και αθλητικά σάιτ. Σύμφωνα με αυτά ο δήμαρχος φέρεται να έκανε φραστική επίθεση με βαρείς χαρακτηρισμούς κατά των παικτών του Παμβοχαϊκού μετά τη λήξη του αγώνα, γεγονός που με δηλώσεις του ο δήμαρχος Κηφισιάς διέψευσε κατηγορηματικά κάνοντας λόγο για «παρεξήγηση». Το όλο θέμα, πάντως, φαίνεται να έχει λήξει αφού ο δήμαρχος κάλεσε τον Παμβοχαϊκό σε φιλικό συμφιλίωσης και το ΔΣ της ομάδας της Κορινθίας σε δηλώσεις του αποδέχτηκε «την… μερική συγγνώμη του δημάρχου».