Τον υποτίμησε και την πλήρωσε

Ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καζάζη πέτυχε την πρώτη του νίκη στην φετινή Βόλεϊ Λιγκ μετά από επτά αγωνιστικές, επικρατώντας με 3-0 (28-26, 25-23, 25-19) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο… Ο Παναθηναϊκός που μετά την αλλαγή προπονητή είχε τελείως διαφορετική ψυχολογία και αυτό βγήκε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι παίκτες του δεν αγωνιζόντουσαν με το άγχος της κακής εμφάνισης και ακόμα μιας ήττας.
Η Κηφισιά από την πλευρά της παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου, καθώς είχαμε δει μια αγωνιστική άνοδο στα τελευταία ματς και κυρίως στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη της την περασμένη αγωνιστική στη Λαμία επί της τοπικής ομάδας.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τον Σέρβο ακραίο Στοίκοβιτς που σημείωσε 17 πόντους και τον Πολωνό διαγώνιο Γιοσουφάσκι που πέτυχε 15. Από την Κηφισιά ξεχώρισε ο νεαρός Δελιπρίμης με 10 πόντους με 2 άσους και 2 μπλοκ.
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 18-14. Όμως η Κηφισιά μείωσε σε 16-18 και μ΄ έναν άσσο του Δελιπρίμη και ένα λάθος των φιλοξενούμενων ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς σε 20-20. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως οι «πράσινοι» μετέτρεψαν το 26-26 σε 28-26 με μια επίθεση και ένα μπλοκ του Γιοσουφάσκι.
Στο δεύτερο σετ το τριφύλλι προηγήθηκε με 20-16 και 23-19, όμως από δικά του λάθη έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μειώσει σε 24-23 η οποία μάλιστα είχε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει σε 24-24 με κόντρα επίθεση, αλλά εκεί μίλησε ο αρχηγός Σωτήρης Πανταλέων που με μονό μπλοκ έκανε το 25-23 και το σετ στην ομάδα του.
Στο τρίτο το ματς ήταν ντέρμπι με την Κηφισιά να παίζει το τελευταίο της χαρτί και να προηγείται με 10-9. Εκεί όμως οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έχοντας ως… προίκα το 2-0 πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 25-19 και την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Tα σετ: 26-28, 23-25, 19-25
ΑΟ KHΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Μπέλλος 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Ντε Ρόκο 7 (6/19 επ., 48% υπ. – 43% άριστες), Εστράδα 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Καριπίδης 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 43% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ. – 20% υπ. – 10% άριστες), Δεληπρίμης 10 (8/14 επ.), Παπαδόπουλος 4 (4/5 επ.), Καρακίστος 1.

Προηγούμενο άρθροΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΖΑΟΝ 0-3