Την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει μέσα στην έδρα του από τα Σούρμενα διατήρησε ο Πανερυθραϊκός, αφού οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο πρώτο παιχνίδι για το νέο έτος.

Στο πλαίσιος της 15ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών, η ομάδα της Ερυθραίας φιλοξένησε τα Σούρμενα, σε μία ηλιόλουστη μέρα που έδωσε την ευκαιρία σε πολύ κόσμο να βρεθεί στις εξέδρες του «Φώτης Βαρδαξής».

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες να προσπαθούν να βρουν τα … πατήματά τους μετά και την διακοπή των πρωταθλημάτων λόγω των εορτών.

Πολύ νωρίς στο ματς όμως ο Πανερυθραϊκός ευτύχησε να προηγηθεί χάρη σε πολύ όμορφη κεφαλιά του Σουμελίδη, ο οποίός μετά από εκτέλεση κόρνερ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Όμως τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ, αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν μία αμυντική αδράνεια των παικτών της Ερυθραίας και έφεραν άμεσα το παιχνίδι στα ίσα.

Η γρήγορη απάντηση στο γκολ του Σουμελίδη, ανέβασε αρκετά την ψυχολογία για τα Σούρμενα, που θα μπορούσαν μάλιστα να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό, αλλά ο Μπακοδήμος με μία εξαιρετική απόκρουση έπειτα από κεφάλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, κράτησε το 1-1.

Η απάντηση στις ευκαιρίες, ήρθε στο 24΄για τον Πανερυθραϊκό, όταν ο Αναγνώστης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά τελικά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ αδύναμο και δεν απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η άμυνα του Πανερυθραϊκού υπέπεσε σε ένα λάθος που έφερε τον αντίπαλο επιθετικό σε θέση τετ α τετ με τον Μπακοδήμο, ο οποίος όμως είδε με ανακούφιση τη μπάλα να περνάει από πάνω του και να καταλήγει άουτ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη ο Πανερυθραϊκός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο δυνατά και μέχρι το 60ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αυτός που πίεζε, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να φανεί ιδαίτερα απειλητικός, καθώς δεν δημιούργησε σε αυτό το διάστημα επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Από το 60΄ μέχρι το 70΄, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τα Σούρμενα να ισορροπούν το παιχνίδι και να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, πλησιάζοντας την περιοχή της Ερυθραίας.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν για τους γηπεδούχους, με τον σκόρερ Σουμελίδη, ύστερα από ασυνεννοησία των αντίπαλων αμυντικών να βλέπει τη μπάλα να του στρώνεται λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά να σουτάρει αδύναμα πάνω στον αντίπαλο πορτιέρε. Την ίδια κατάληξη είχε μάλιστα το σουτ που επιχείρησε ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά αυτή τη φορα από πλάγια θέση.

Και αφού σε δύο περιπτώσεις ο Πανερυθραϊκός δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, στο 76΄ τα Σούρμενα έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν έπειτα από σέντρα που βγήκε από αριστερά,ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πρόλαβε την έξοδο του Μπακοδήμου, αλλά η κεφαλιά που πήρε έφυγε λίγο άουτ.

Στα τελευταίο 20 λεπτά του αγώνα- μαζί με τις καθυστερήσεις- δεν δημιουργήθηκαν αξιόλογες φάσεις, με την μπάλα να πηγαίνει πανω- κάτω και το κύριο χαρακτηρηστικό του αγώνα να είναι το πάθος και η ένταση.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Πλέον ο Πανερυθραϊκός βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής, με αντίπαλο τον Άγιο Θωμά εντός έδρας.