Πήρε με άνεση το διπλό

Την πιο εύκολη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανερυθραϊκός στο Άργος επί της τοπικής ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 79-90, πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.
Η ΑΕΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους ερυθρόλευκους να είναι στο +2 με τη λήξη του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να φτάσουν κοντά σε διψήφια διαφορά. Με τη λήξη του ημιχρόνου ήταν 9 πόντους μπροστά και είχαν βάλει τις βάσεις για να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Οι παίχτες του Δημήτρη Χουχουλή πάτησαν γκάζι και με εκπληκτική απόδοση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στους 30 πόντους και σφράγισαν τη νίκη τους. Η τέταρτη περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα και η χαλαρότητα των παιχτών του Πανερυθραϊκού έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά, χωρίς βέβαια σε κανένα σημείο να νοιώσει απειλή ο Πανερυθραϊκός. Η νίκη αυτή άφησε απόλυτα ικανοποιημένο τον προπονητή της ομάδας Δημήτρη Χουχουλή που δήλωσε μετά τον αγώνα: «ήταν ένα παιχνίδι που χρειαζόταν να διαχειριστούμε σωστά το «πρέπει» της αναμέτρησης –εκτός του καθαρά αγωνιστικού- και αυτό κάναμε, διότι μία πιθανή ήττα θα την κουβαλούσαμε μέχρι τέλους της χρονιάς. Παρά τα συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα, η ΑΕΚ Αργους δεν είναι όσο κακή ομάδα μπορεί να πιστεύουν κάποιοι, τα παιδιά προσπαθούν με κάθε τρόπο και αυτό είναι υπέρ τους».
Δεκάλεπτα: 22-24, 34-43, 46-76, 79-90.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (2), Στραγανιώτης 7, Καλλιανότης 11 (2), Λάκκας 11 (1), Πρίτσος 4, Παππάς 5 (1), Μαχαίρας 24 (11 ριμπ.), Ροδόστογλου 6, Κατούφας 8, Παπαντωνάκος 6.

Προηγούμενο άρθροΑΕ Ν.Κηφισιάς-Απόλλων Π. 72-67
Επόμενο άρθροΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 1-3