Σ΄ ένα ματς πραγματικό ντέρμπι η Κηφισιά ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 (25-14, 28-26, 22-25, 24-26, 15-09) του ΠΑΟΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. ενόψει συνέχειας του πρωταθλήματος.
Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που χωρίς να δυσκολευτούν πήραν το πρώτο σετ με 25-14. Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από την αρχή. Μάλιστα βρέθηκε μόλις δύο πόντους από την ισοφάριση με μπλοκ του Αρμενάκη στον Μπέλλο, αλλά ακολούθησε ένα χαμένο σερβίς του Παπαϊακώβου και ένα μπλοκ του Εστράδα στον Μπορόβνιακ για το 24-23. Στο 26-26 ένα χαμένο σερβίς του Γκιρτζίκη και μια επίθεση του Καριπίδη από κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ διαμόρφωσαν το τελικό 28-26 και 2-0. Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να μπει ξανά στο παιχνίδι και παίρνοντας προβάδισμα από την αρχή, το διατήρησε ως το τέλος.
Τo τέταρτο ήταν καθοριστικό, γιατί η Κηφισιά ήθελε το τρίποντο και ο ΠΑΟΚ να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-20, όμως οι γηπεδούχοι με τον Εστράδα στο σέρβις έτρεξαν σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 24-23, έχοντας ματς μπολ. Ο ΠΑΟΚ όμως με δικό του 3-0 πήρε το σετ με 26-24. Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά από την αρχή μπήκε δυνατά προηγήθηκε με 3-0 και 8-3 και το τελικό 15-9 ήρθε εύκολα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Μπέλλος με 20 πόντους. Για τους γηπεδούχους ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθής από την Καλαμαριά, Θοδωρής Παπαδημητρίου, που πέρασε ως αλλαγή σε 2ο 3ο και 4ο σετ χωρίς να σημειώσει πόντο. Τα σετ: 25-14, 28-26, 22-25, 24-26, 15-9
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (15/34 επ., 5 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 14 (11/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Νικολάκης 5 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ντε Ρόκο 14 (12/20 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Εστράδα 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 14 (12/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 41% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ. – 77% υπ. – 77% άριστες), Καρακίτσος, Παπαδημητρίου, Δεληπρίμης.