Άγγιξε την κορυφή

Στην κορυφή του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ θα βρισκόταν σήμερα ο Πανερυθραϊκός αν είχε αντέξει για ακόμη 8 λεπτά στην Πετρούπολη. Οι ερυθρόλευκοι πρόσθεσαν ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση στη φετινή πολύ καλή πορεία τους και μέχρι το 82ο λεπτό κράταγαν το προβάδισμα απέναντι στον πρωτοπόρο του ομίλου. Το τέρμα του Τζαμαλή σε εκείνο το λεπτό όμως έδωσε στους γηπεδούχους το βαθμό της ισοπαλίας και τους κράτησε στην πρώτη θέση.
Το πρώτο μέρος ήταν περισσότερο ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Πανερυθραϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε η μεγάλη φάση, με το παιχνίδι να πηγαίνει περισσότερο στις προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.
Στην επανάληψη ο Πανερυθραϊκός και με την είσοδο των Γαζή και Αντωνιάδη κέρδιζε συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίχτες του Αντώνη Τσιμπάκη πίεζαν από ψηλά και αυτό έκανε πολύ δύσκολη τη ζωή των αμυντικών του Άρης Πετρούπολης, που δεν μπορούσαν να βγάλουν σωστά τη μπάλα από την άμυνά τους.
Το επιστέγασμα αυτής της πίεσης ήρθε στο 60’ όταν ο Κοπάνης εκμεταλλεύτηκε τις πολλές κόντρες μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανέβουν πιο ψηλά, κάτι που έκαναν με άναρχο τρόπο, όμως και αυτό άφηνε αμυντικά κενά. Αυτά τα κενά θα μπορούσαν να είχαν εκμεταλλευτεί καλύτερα σε 2-3 φάσεις οι φιλοξενούμενοι και να είχαν σφραγίσει τη νίκη τους, όμως είτε από λάθος τελικές πάσες είτε από επιπολαιότητα δεν ήρθε το δεύτερο γκολ. Και αυτό, όπως συνηθίζεται στο ποδόσφαιρο, δεν έμεινε ατιμώρητο και στο 82’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, κλέβοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Μολφέσης, Γκόλιας(55΄ Γιαννόπουλος), Γκριτζάς, Σαξανίδης, Βαλαώρας, Λαζαρίδης, Κοπάνης, Παπάζογλου, Παπαθανασίου (33΄ Γαζής), Λουκάς, Χατζής (46΄ Αντωνιάδης)

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. ΣΩΣΤΗ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΣΤΟ 82′;;;ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ… ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ;