246-pas_ment.jpgΑγχώθηκε αλλά τα κατάφερε
Βρίσκει ρυθμό ο Πανερυθραϊκός που πήρε άλλη μια νίκη επικρατώντας της ΜΕΝΤ με 73-72. Οι πολλές απουσίες των γηπεδούχων δεν στάθηκαν εμπόδιο. Οι Γεώργαρος, Μάγλος δεν κατάφεραν να δώσουν το παρό, ενώ ο Μανόλοβιτς αντιμετόπισε πρόβλημα στον αγκώνα. Παρ΄ όλα αυτά οι υπόλοιποι με την απόδοσή τους κάληψαν αυτές τις απουσίες και πήραν τη νίκη.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες, ισόπαλες 17-17 με τις άμυνεσ να κυριαρχούν. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως, ο Πανερυθραϊκός ανέβασε ταχύτητα και πήρε μια διαφορά που του εξασφάλισε το πάνω χέρι στον αγώνα. Με το +8 του ημιχρόνου ο Πανερυθραϊκός ήταν σε πλεονεκτική θέση και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ισσοροπίες δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να μειώνουν τη διαφορά και να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι, βελτιώνοντας κυρίως την άμυνά τους. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να αντιμετοπίζουν πρόβλημα στον επιθετικό τομέα, κάτι που μαρτυρούν οι μόλις 14 πόντοι σε 10 λεπτά.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίχτες του Πανερυθραϊκού ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη που θα μπορούσαν να είχαν πάρει πιο εύκολα. Μεγάλη η συνεισφορά του Χόμπσον που εκτός των 23 πόντων, πέτυχε κρίσημα καλάθια και βοήθησε τα μέγιστα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 54-50, 73-72.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 3 (1), Μανόλιοβιτς 2, Υφαντής, Σκουζής 7 (1), Συριστατίδης 10 (2), Κουτούζης, Χόμπσον 23 (2), Τσότσος 16, Ντουμάνης 3, Γριμπαβιώτης 9.

Προηγούμενο άρθροΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Α΄ΕΠΣΑ: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 2-2
Επόμενο άρθροΒΟΛΕΪ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΑΠΟΛΛΩΝ ΓΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 3-1