Χαμένες βολές και φάουλ τη βάζουν σε περιπέτειες

Ματς θρίλερ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Ηρακλείου. Η πρωτοπόρος ομάδα του Τυφώνα κατάφερε να επικρατήσει με 61-55 των Αμαζόνων, αφού πρώτα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Οι Αμαζόνες στάθηκαν αρκετά καλά απέναντι στην καλύτερη, βάση βαθμολογίας, ομάδα της κατηγορίας και θα μπορούσαν να είχαν φύγει νικήτριες αν ήταν πιο εύστοχες από τη γραμμή των βολών. Συνολικά χάθηκαν 17 ελεύθερες βολές, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν από τους διαιτητές.
Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ρυθμού και κατάφερε να προηγηθεί διατηρώντας μια διαφορά κοντά στους 6 πόντους. Οι Αμαζόνες είχαν προβλήματα στον επιθετικό τομέα, με την Μαρία Αγγέλη να παίρνει κατά διαστήματα την ομάδα στις πλάτες της.
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Αμαζόνες άρχισαν να βρίσκουν τις λύσεις που επιζητούσαν και ψαλίδισαν τη διαφορά. Μάλιστα κατάφεραν προς το τέλος του δεκαλέπτου να προηγηθούν ακόμα και με 4 πόντους. Το παιχνίδι, όπως όλα έδειχνα, θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και έτσι έγινε. Οι Αμαζόνες πέταξαν στα σκουπίδια 17εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών κάτι που ήταν πιθανότατα το καθοριστικότερο στοιχείο της αναμέτρησης. Ακόμη, τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν στον Βασίλη Μαρίνο να έχει πολλές επιλογές από τον πάγκο.
Οι Αγγέλη Άντζελα, Παπαγεωργίου, Σιδέρη, αλλά και η πολύ καλή επιθετικά Καββαδά, αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ πριν τη λήξη του τετάρτου δεκαλέπτου και δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα στο έξτρα δεκάλεπτο. Εκεί, 5 φάουλ συμπλήρωσαν και οι Παπαγγέλη, Συρμακέζη, όπως και η εξαιρετική Μαρία Αγγέλη που πέτυχε 30(!) πόντους, περισσότερους από τους μισούς όλης της ομάδας. Όπως, ήταν αναμενόμενο οι Αμαζόνες λύγισαν στην παράταση μετά την απώλεια τόσων παιχτριών τους.
Η ήττα αυτή αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Από τη μία δίνει κουράγιο για τη συνέχεια το γεγονός ότι κόντραραν στα ίσα την πρωτοπόρο ομάδα μέσα στην έδρα της, αλλά από την άλλη αφήνει μια μεγάλη πικρία ο τρόπος που χάθηκε η νίκη μέσα από τα χέρια των Αμαζόνων.
ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Μαρίνος): Αγγέλη Μ. 30(3), Καββαδά 13, Παπαγεωργίου 3, Αγγέλη Α. 4, Σιδέρη 3, Παπαγγέλη 2, Γεωργαλή, Συρμακέζη, Αλιβιζάτου