Σε θρίλερ εξελίχθηκε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι για την ομάδα μπάσκετ του Πανερυθραικού, η οποία φιλοξένησε στο “Στ.Καλαιτζής” τον Εργοτέλη, καθώς η ομάδα της Νέας Ερυθραίας επικράτησε δύσκολα με 86-85, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να χάνουν μεγάλη ευκαρία σε “νεκρό” χρόνο να στείλουν το ματς στην παράταση.

Οι Κρητικοί έδειξαν πως είναι ανταγωνιστικό σύνολο, μπήκαν καλά στο παρκέ και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι και το πρώτο 5λεπτο (11-13).

Ένα ξέσπασμα όμως των παιχτών του κ.Χουχουλή κι ένα επι μέρους 16-6 ήταν αρκετό για να ανατρέψει άρδην την κατάσταση, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου με 27-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” ισορρόπησαν κάπως το ματς, με τη διαφορά να ανεβαίνει λίγο και να πιάνει τη μέγιστη τιμή της (34-24) η οποία και διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ηρακλειώτικος σύλλογος ωστόσο απέδειξε οτι ήταν σκληρό καρύδι, και δεν παράτησε το παιχνίδι σε καμία στιγμή, καθώς μείωσε στο 3ο δεκάλεπτο στους 5 πόντους (57-52) ενώ στο 4ο δεκάλεπτο λίγο έλειψε να κάνει το μεγάλο “μπαμ” της αγωνιστικής, μειώνοντας σε 81-79 στα 13″.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε ρώσικη ρουλέτα, όμως στην τελευταία επίθεση τους, οι Κρητικοί κέρδισαν τρεις βολές σε «νεκρό» χρόνο, με το σκορ στο 86-83.

Ο Σταμάτης όμως που κέρδισε το φάουλ σε σουτ 3 πόντων, αστόχησε στη μία από τις τρεις βολές, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-85 και τις καρδιές των φίλων του Πανερυθραικού να πηγαίνουν στη θέση τους!

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-32, 57-52, 86-85

Διαιτητές: Ευραιμίδης – Ταρενίδης

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλιος, Πρισκομάτης 3, Καλλιανιώτης, Πρίτσος 2, Σοφρωνάς 15 (1), Κούσουλας 15 (2), Γιαουρτόγλου 12 (2), Τοπάλης 18 (4), Υφαντής 8, Αντωνίου 5 (1), Γιανναλέτσος 8, Τσικόπουλος

Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 24, Καρακωνσταντάκης 13 (4), Βερτούδος 8, Χουχούμης 18 (4), Σταμάτης 7 (1), Σαρρής 3 (1), Καραλής 12 (1), Στρατάκης