Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Πανερυθραϊκός απέναντι στον Αθηναϊκό, από τον οποίο και τελικώς έχασε με σκορ 3-1 κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36′, με τον Πετριτάι, αλλά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (44′) οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με τον Σουμελίδη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Αθηναϊκού μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 49′ ο Τσοχαντάρης, με φάουλ, έκανε το 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα της Ν. Ερυθραίας είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η προσπάθεια του Σουμελίδη κατέληξε στο δοκάρι του Κορμπάκη. Σαν να μην έφθανε αυτό, στο 71′, και πάλι με φάουλ, που αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Σκόρβο, ο Αθηναϊκός πέτυχε το τρίτο του γκολ και «κλείδωσε» τη νίκη.

Ο Πανερυθραϊκός είχε και μία ακόμη απώλεια, αφού στο 73′ έχασε τον Κατσάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Τσαβαλιάς): Κορμπάκης, Βασιλείου, Συκάς, Αδαμίδης, Ρισβάς, Λεβεντάκος, Βασίλης (61′ Σκόρβο), Πολύζος, Κοντός (51′ Αθανασιάδης), Χελιώτης (72′ Ζαχαρόπουλος), Πετριτάι (46′ Τσοχαντάρης).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Αντώνης Τσιμπάκης): Μαλλιαρίτσης, Σουμελίδης, Γλυνός, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα (61′ Γκριτζάς), Κατσάρας, Δημαράς, Μπαμπαλούκας, Μπρίλης, Αναγνώστης (52′ Αντωνιάδης), Αδραχτάς.