ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Β΄ΕΠΣΑ ? ΔΙΑΝΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ? ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 2-0

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις, για ένα ημίχρονο, πραγματοποίησε ο Πανερυθραϊκός, χωρίς, πάντως, αυτό να συνδυαστεί και με θετικό αποτέλεσμα. Η πρωτοπόρος Διάνα Ηλιούπολης κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να πάρει τη νίκη με 2-0, απέναντι στον καλύτερο Πανερυθραϊκό των τελευταίων 6 αγώνων. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι για 45 λεπτά, ακολουθώντας κατά γράμμα το πλάνο που είχαν διαλέξει για να κλέψουν κάτι από τη Διάνα. Δύο λάθη της άμυνάς του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου του χάλασαν την καλή εικόνα και του στέρησαν τις ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Ο Γιάννης Δημητρίου έστησε την ομάδα του με ένα συγκεκριμένο στόχο που δεν ήταν άλλος από το να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Οι ερυθρόλευκοι δώσανε χώρο στη Διάνα πετυχαίνοντας, έτσι να ανεβάσουν ψηλά την άμυνά της και να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους. Αμυντικά με διαρκή αλληλοκάλυψη θέσεων οι παίχτες του Πανερυθραϊκού κατόρθωναν να κρατούν τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή του Μαϊκαντή. Μάλιστα αν ήταν πιο ουσιαστικοί σε δύο τρεις περιπτώσεις θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ.
Η πολύ καλή, μέχρι εκείνη τη στιγμή, εικόνα χάλασε μόλις λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η Διάνα σε μια από τις πρώτες της ευκαιρίες στην αναμέτρηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ! Σαν να μην έφτανε αυτό μόλις στην επόμενη φάση μετά από ολιγωρία στην άμυνα του Πανερυθραϊκού ήρθε και το 2-0,  με τον σκόρερ των γηπεδούχων να ξεκινάει φανερά μπροστά από την άμυνα του Πανερυθραϊκού.
Όπως γίνεται κατανοητό μετά από τα δύο απανωτά «χτυπήματα» ήταν αδύνατο να ανατρέψει την κατάσταση ο Πανερυθραϊκός. Παρ? ότι οι παίχτες του Γιάννη Δημητρίου δεν τα παράτησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, τίποτα δεν άλλαξε και η Διάνα πέτυχε μια σημαντική νίκη που τη διατηρεί στην πρώτη θέση και αυξάνει τις πιθανότητές της για άνοδο στην Α? ΕΠΣΑ.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ(Δημητρίου): Μαϊκαντής, Γ. Γιαννόπουλος, Φωκάς (60? Λεμονής), Βελαώρας, Κώνστας, Γκόλιας, Κοπάνης, Γούλας, Δημητρίου (65? Χότζας), Λουκάς, Μπαστέας (70? Μάρκος).