Πήγε στην Καλαμάτα και γύρισε με το καλό ο Πανερυθραϊκός, αφού έφερε μαζί του  «μαντήλι καλαματιανό» που ΄κρυβε μέσα του τους τρεις βαθμούς της νίκης.Έτσι παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία με 26 βαθμούς και 29-9 σετ και με διαφορά μόνο ένα σετ καλύτερο στην άμυνα από την Παλλήνη την περιμένει το Σάββατο στις 8:00 στο «Στέλιος Καλαϊτζής» για το νοκ άουτ ματς που θα κρίνει τον πρωταθλητή του Β΄ ομίλου και την ομάδα που την επόμενη αγωνιστική χρονιά θα πάρει μέρος στο πρωτάθλημα της Α2.Οι παίκτες του Μιχάλη Χατζηπέρου, δεν κατέβηκαν στην Μεσσηνία για τουρισμό, αφού δεν υπήρχαν περιθώρια για την παραμικρή βαθμολογική απώλεια και κέρδισαν τα δύο πρώτα σετ πολύ εύκολα, αφού έδειξαν συγκεντρωμένοι, χωρίς βέβαια να  συναντήσουν μεγάλη αντίσταση από την ομάδα της Καλαμάτας.Η χαλάρωση που ήρθε φυσιολογικά στο τρίτο σετ κόστισε στους Ερυθραιώτες την πρωτοπορία στο σκορ και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 15-11 και να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο από μια ήττα με 3-0ν σετ.Οι φιλοξενούμενοι, σαφώς ανώτεροι σαν ομάδα, κατάφεραν και ξεπέρασαν τον εκνευρισμός τους, μείωσαν τα λάθη στο ελάχιστο και γύρισαν το σετ για να το κερδίσουν τελικά με 25-21 και να γράψουν έτσι το τελικό 3-0  σετ.Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-21ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χατζηπέρος): Λιόντας, Σπανός, Γ.Παπασιδέρης, Λαμπρινός, Δ.Παπασιδέρης, Κυριαζής, Μπαρούτας (λ.), Κόντος, Κωστόπουλος

Μ. Χατζηπέρος: «Είμαστε έτοιμοι να νικήσουμε την Παλλήνη για να επιστρέψουμε στην Α2

Ο προπονητής του Πανερυθραϊκού Μιχάλης Χατζηπέρος σε δηλώσεις του στην «Ν.Ε.» σχετικά με το κρίσιμο παιχνίδι που θα κρίνει την άνοδο στην Α2 μας είπε: «Είναι ένας αγώνας ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες. Πιστεύω ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και θα το κερδίσει ο πιο ψύχραιμος. Οι παίκτες μου είναι έτοιμοι γι αυτό το παιχνίδι και το περιμένουν με ανυπομονησία για να νικήσουν και να δρέψουν τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς. Δεν αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα αγωνιστικά και περιμένουμε τους φίλους της ομάδας να γεμίσουν το γήπεδο και να μας ενισχύσουν ώστε να πανηγυρίσουμε  μαζί στο τέλος την άνοδο στην Α2.