ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ΕΣΚΑ ? ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 44-42

Την πρώτη νίκη για το 2010 πέτυχαν οι Αμαζόνες, απέναντι στον ΦΟ Τούφας, τον οποίο νίκησαν με 44-42, χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση. Οι φιλοξενούμενες βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι.
Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι οι Αμαζόνες μάλλον είχαν υποτιμήσει τον αντίπαλο. το πρόβλημα ξεκινούσε από την επίθεση, καθώς τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμαζόνες πέτυχαν από μόλις δέκα πόντους. Ως συνέπεια, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και να ξεφύγουν με 8 πόντους στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Μάλλον  οι φωνές του Ραλφ Μπρό-μπεργκερ  στα αποδυτήρια  αφύπνισαν τις παίχτριές του,  που εμφάνισαν το καλό του πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο. με σκορ 17-9 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και όλα ξεκινούσαν από την αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί οι φιλοξενούμενες πέρασαν ξανά μπροστά και διατηρήθηκαν μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο οι Αμαζόνες έκαναν την ολική ανατροπή, πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της πόλης μας παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση μιας εκ των τριών πρώτων θέσεων που οδηγούν στην Α? ΕΣΚΑ. Μπορεί να μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο αυτή τη στιγμή, αλλά τίποτα δεν είναι απίθανο στον αθλητισμό.
Δεκάλεπτα: 10-13, 20-28, 37-37, 44-42