Έχοντας πάρει φόρα απο το “ταξίδι” μέχρι τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, η Α.Ε.Ν.Κηφισιάς διέλυσε στην κυριολεξία τη νεοφώτιστη – στην Α2 – ομάδα της Αγίας Παρασκευής με 83-59

Απο το 1ο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε ποιός είναι το αφεντικό στο παρκέ και ήδη απο πολύ νωρίς βρέθηκε να προηγείται με 10-0, ενώ όσο περνούσε η ώρα διεύρυνε τη διαφορά (25-10 στο 8′) για να λήξει τελικά η 1η περίοδος με 27-13  !!

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κηφισιάς συνέχισε με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό και στο 15′ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (39-19), με την τελευταία κόρνα της γραμματείας για το ημίχρονο να βρίσκει τους Κηφισιώτες μπροστά στο σκορ με 47-26

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους, διατήρησαν ωστόσο την πολύτιμη διαφορά που είχαν πάρει καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να μειώσουν πέραν των 17 πόντων τη διαφορά (57-40 στο 25′) , ενώ και το 4ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο τέμπο με την Κηφισιά να παίζει έξυπνα και το συγκρότημα του κ.Χατζηπανηγύρη να προσπαθεί μάταια να σώσει έστω και την τελευταία στιγμή την παρτίδα.

Το τελικό 83-59 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς ηΑ.Ε.Ν.Κ. με την επιβλητική της νίκη επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο ότι είναι ένα απο τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στην Α1 κατηγορία !

Νέα Κηφισιά – Αγ. Παρασκευή 83-59

Διαιτητές: Τσόνος – Θεονάς – Καραβίτης.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 66-47, 83-59.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σακελλαρίου 4, Μοσχοβίτης 12 (2), 7 ασ., Κακαριάς 2, Διαμαντόπουλος 6 (2), Καράμπουλας 21 (3/5 τριπ.), Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 7 (1), Ψαθάς 14, Μουρίκης, Πετροδημόπουλος 8, Τζιάλας 4.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Σβερκούνος 7 (1), Σίννης, Τσιάκας 14 (2), Ζερβός 2, Μαναβόπουλος 9, Μάτος 3, Κουρής 3, Βαρδαβάς 10, Ψυλέας 11.

ΠΗΓΗ: kifissia24.gr