Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχτηκε ο Πανερυθραϊκός το Σάββατο στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κηπούπολη. Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως κατάφεραν και έχασαν δύο βαθμούς μέσα από τα χέρια τους, μένοντας στο 1-1.  Το ξεκίνημα προμύνηε εύκολο απόγευμα για τους ερυθρόλευκους. Από το πρώτο λεπτό πίεζαν ψηλά τον αντίπαλο αναγκάζοντάς τον σε αρκετά λάθη. Η πίεση απέφερε καρπούς μόλις στο 15?, όταν ο Χελιώτης κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Παπάζογλου, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο Πανερυθραϊκός είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκε την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα. Ήταν ένα «φτηνό» γκολ, δώρο της άμυνάς του, μετά από κακή αντίδραση σε κόρνερ της Κηπούπολης. Αυτό το τέρμα επηρέασε κάπως τους παίχτες του Πανερυθραϊκού, με το ρυθμό τους να πέφτει αισθητά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όμως από το 60 και μετά οι ερυθρόλευκοι άρχισαν ξανά την πίεση στον αντίπαλο. Στα τελευταία 20 λεπτά ο Πανερυθραϊκός είχε τις ευκαιρίες που θα μπορούσαν να του δώσουν τη νίκη, όμως οι τελικές επιλογές των ποδοσφαιριστών του δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Η σημαντικότερη ευκαιρία, μάλιστα χάθηκε στο 85ο λεπτό, όταν ο Πανερυθραϊκός κέρδισε και πάλι πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή τη φορά ο Βελαώρας, που είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει εκπληκτικά το σουτ του. Το μόνο θετικό αυτής της αγωνιστικής ήταν το στραβοπάτημα του Γκυζιακού, που κράτησε τον Πανερυθραϊκό στη δεύτερη θέση. Οι ερυθρόλευκοι έχουν μπροστά τους ένα, θεωρητικά, βατό πρόγραμμα και πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια για παρόμοιες γκέλες με την τελευταία. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ(Τσιμπάκης): Αγγελόπουλος, Γλυνός, Μπαξιβανάκης, Σαξανίδης(84? Παπαθανασίου), Βελαώρας, Γκόνος(60? Κοπάνης), Ρούμπο, Γιαννόπουλος, Παπάζογλου, Χελιώτης, Μαντατζής.