Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Πανερυθραϊκός στο Κλειστό της Παραλίας από την Καλαμάτα ’80, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α2 βόλεϊ των ανδρών.

Η τοπική ομάδα φάνηκε πιο αποφασισμένη απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι από τις πρωταγωνίστριες του Ομίλου, αφού παίρνοντας το τρίποντο απομακρύνεται από τις περιπέτειες του υποβιβασμού.

Το συγκρότημα των Κουλιέρη-Ζαχαρόπουλου μπήκε αποφασισμένο για τη νίκη, παίρνοντας προβάδισμα 2-0 στα σετ, ενώ δεν έχασε το στόχο της ούτε όταν οι Ερυθραιώτες μείωσαν σε 2-1 και επανερχόμενη στο 4ο«καθάρισε» το ματς.

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 25-20, 18-25, 25-20.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80: Μανιατέας, Εξαρχέας, Μπεσής, Αποστολόπουλος, Μάνα, Μπουσούνης, Π.Βλάσσης, Κωτσάκης, Χρ. Βλάσσης, Ζαχαρόπουλος, Λουκάς, Ντακουρης λ.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Παπακυριακού, Λιόντας, Σεβδαλής, Καραγιώργος, Φιλιππουπολίτης, Τοκανης, Μάρκου, Α. Κωστόπουλος, Κωστόπουλος Γ. Ζαγγανας λ., Γιαννόπουλος.

Την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 4 Μαρτίου 2017) το συγκρότημα της Νέας Ερυθραίας θα ταξιδέψει στην Κρήτη, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.