Ως είθισται με τα πρώτα κρύα του χειμώνα οι λύκοι και ειδικά οι γκρί… αρχίζουν και κατεβαίνουν σε χαμηλότερα υψόμετρα, φτάνοντας σήμερα μέχρι τη Νέα Ερυθραία. Ο λόγος φυσικά για το διαιτητικό δίδυμο του αγώνα Πανερυθραικού – Εθνικού, που με τα εριστικά τους σφυρίγματα κατόρθωσαν να καταστρέψουν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, όπως τουλάχιστον εξελισσόταν μέχρι και το πρώτο του μισό !

Η ομάδα του Πανερυθραικού στο 1ο δεκάλεπτο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (6-11 στο 5′), στη συνέχεια αντέδρασε προσπερνώντας για πρώτη φορά με καλάθι του Σολωμού (14-13 στο 8′) για να τελειώσει η περίοδος με 19-17 !

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 9 πόντους (32-23 στο 15′) ωστόσο πολύ γρήγορα ήρθε η απάντηση του Εθνικού που μείωσε αρχικά σε 35-31 στο 18′ και να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 35-36 με 1’30” να υπολείπονται για το τέλος, για να οδηγηθούν τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους ερυθρόλευκους μπροστά με 41-39 !

Απορίας άξιον είναι το γεγονός πως μέχρι εκείνη τη στιγμή οι παίχτες των γηπεδούχων είχαν χρεωθεί με συνολικά 14 φάουλ, ενω αντίστοιχα οι του Εθνικού με μόλις 6, αφού οι δύο διαιτητές έδειχναν υπερβολική ευαισθησία στις επαφές των παιχτών Εθνικού με αυτούς του Πανερυθραικού, όταν την ίδια στιγμή οι “ερυθρόλευκοι” μάτωναν στην κυριολεξία να πάρουν ριμπάουντ κάτω απο τη ρακέτα των Πειραιωτών.

Τα “παράξενα” σφυρίγματα συνεχίστηκαν και στο 3ο δεκάλεπτο, εξοργίζοντας τους ανθρώπους του Πανερυθραικού, οι οποίοι άρχιζαν να μετρούν τα “Τ” που έδειχναν οι διαιτητές, βάζοντας ουσιαστικά… μπουρλότο σε ένα παιχνίδι που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν διαφήμιση για το άθλημα !!!

Οι συνεχόμενες βολές, αλλά και η νευρικότητα των γηπεδούχων στη συνέχεια, έπειτα και από αυτή την εξέλιξη, είχαν ως συνέπεια ο Εθνικός να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου μιας και προήγηθηκαν με 51-64.

Οι γηπεδούχοι στο 4ο δεκάλεπτο πάλεψαν με νύχια και με δόντια προκειμένου να σώσουν ότι απέμεινε μειώνοντας προσωρινά στους 10 (60-70), όμως οι Ψυλέας και Κουκάς με 32 και 24 πόντους αντίστοιχα, ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75, δίνοντας προβάδισμα ακόμα και 16 πόντων στον Εθνικό (70-86) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν σε 74-86 !

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 74-86

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-41, 51-66, 74-86

Διαιτητές: Αποστολίδης-Διμπινούδης

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 6, Παπαδημητρίου 2, Καλλιανιώτης 18 (1), Γαπκιάδης 9 (2), Γιαουρτόγλου 14 (2), Παπαγεωργόπουλος 2, Γεωργίου 1, Σολωμός 12, Ανδρεόπουλος 8, Ντιφαντής 2, Κουλουμπής.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σορώτος): Ψυλέας 32 (3), Καρυπίδης 13, Κουκάς 24 (4), Ζώρζος 1, Βαθρακοκοίλης 5 (1), Μούκας 6 (2), Γιανναλέτσος 5, Τζιάλας, Τάγαρης, Μουλάς