pas2013 01

Η χρονιά δε ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανερυθραικό, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” της Νέας Ερυθραίας ηττήθηκαν εντός έδρας, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου, με 58-70 από τον Ιωνικό Νικαίας.

Με την ατυχία να χτυπάει την πορτα των Ερυθραιωτών στο 1ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τάσο Καλλιανιώτη να βγαίνει εκτός μάχης λόγω τραυματισμού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 7′ να προηγηθούν με 10-15, όμως με ένα μικρό σέρι 5-0 οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσια με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου (15-15).

Το 2ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα… μικρό θρίλερ, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ (22-23 στο 16΄, 25-24 στο 18′) για να βρεί το ημίχρονο τους φιλοξενούμενους μπροστά με 27-30.

Στα 3ο δεκάλεπτο παίχτηκε όμορφο και παραγωγικό μπάσκετ, με τον κερδισμένο όμως να είναι ο Ιωνικός, καθώς οι Νικαιώτες αύξησαν σταδιακά το προβάδισμα τους στους 6 πόντους (35-41 στο 26′) και λίγο αργότερα στους 7 (42-49 στο 28΄), για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ στο +9, με 46-55.

Στο 4ο δεκάλεπτο, με την αστοχία να συνεχίζεται και με την διαφορά να παραμένει σε διψήφιο νούμερο, τα ψυχικά αποθέματα των παιχτών του Δ.Χουχουλή εξαντλήθηκαν, γεγονός που η ομάδα του Ιωνικού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, καθώς προηγήθηκε με 50-64 στο 35′, για να ολοκληρωθεί τελικά ο αγώνας με 58-70

Γενικότερα οι παίχτες της Νέας Ερυθραίας φάνηκαν να είναι σε πολύ κακή μέρα, έχοντας άσχημα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ ο αρχηγός των γηπεδούχων, ο Στέλιος Κοντούδης, παρά τα 41 του χρόνια όσο κι αν προσπάθησε να σηκώσει στις πλάτες τους την ομάδα του (14 πόντοι), δε μπόρεσε να τα καταφέρει, αφού η συμπάρασταση που είχε απο τους συμπαίχτες του δεν ήταν η δέουσα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-30, 46-55, 58-70

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης Σ. 14 (2), Παπαδημητρίου 4, Καλλιανιώτης, Γαπκιάδης 9 (1), Γιαουρτόγλου 11 (2), Παπαγεωργόπουλος 2, Μπούσι, Κουλουμπής, Σολωμός 4, Ανδρεόπουλος 12, Γεωργίου 2, Ντιφαντής.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Κούτουλας 6 (1), Βιδάλης 2, Ντακούλιας 15 (3), Παλαιοχωρίτης 3, Λόλας 4 (1), Τασόπουλος 10, Βλάχος, Θυμνιός 8, Κουκουνιάς 2, Βεσκούκης 20 (2), Σωτηράκης

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 50- 88 ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Tη Δευτέρα (30/12) οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν την Α.Ε.Πεντέλης για το θεσμό του Κυπέλλου ΕΣΚΑ. Το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στο κλειστό της Νέας Πεντέλης, κι επιβλήθηκε όσο έυκολα, όσο φανερώνει και το τελικό σκορ….με 50-88.

Ο τεχνικός του ΠΑΣ είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κρατήσει τους παίχτες του σε … εγρήγορση, δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής σε όλους του τους παίχτες, ενόψει μάλιστα και του πολύ σημαντικού ματς της Κυριακής

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 13 (1), Γιαουρτόγλου 3 (1), Γεωργίου 4 (1), Σολωμός 19, Ανδρεόπουλος 10, Γαπκιάδης 12 (1), Παπαδημητρίου 8, Ντιφάντης 6, Παπαγεωργόπουλος 4, Ροζολής 9 (1), Μπούσι, Σιόντης.