Ένας, απροσδόκητα, συγκλονιστικός αγώνας διεξήχθη το Σάββατο το μεσημέρι στο Ζηρίνειο. Ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με 5-4 της γηπεδούχου Κηφισιάς 2010, παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο.
Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν από νωρίς πολύ δυνατά, καταφέρνοντας να επιβάλλουν γρήγορα το ρυθμό τους και να κλείσουν την Κηφισιά στα καρέ της. Το γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Κοπάνης άνοιξε το σκορ από κοντά μετά από σέντρα του Μπαστέα. Η πίεση των παιχτώ του Πανερυθραϊκού συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουκά, ο Βελαώρας με κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ούτε μετά το 2-0, όμως κόπασε ο καταιγιστικός ρυθμός των ερυθρολεύκων, που συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις, ενώ μόνιμη πηγή κινδύνου αποτελούσε κάθε στημένη φάση έξω από την περιοχή της Κηφισιάς. Εκτελεστής των στημένων φάσεων ήταν ο Λουκάς, ο οποίος ήταν ο δημιουργός και του τρίτου γκολ, πάλι από κόρνερ, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Γλυνό. Μάλιστα ο δημιουργός των δύο γκολ, θα μπορούσε να είχε χριστεί και ο ίδιος σκόρερ, όμως δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.
Με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και το 3-0 υπέρ του Πανερυθραϊκού, το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Μόνο έτσι, όμως, δεν ήταν. Μόλις στο 47ο λεπτό, ο Μπαξιβανάκης χρησιμοποίησε το χέρι του μέσα στην περιοχή και υπέπεσε σε ένα άσκοπο πέναλτι. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και μείωσαν γρήγορα σε 1-3, στην πρώτη τους ευκαιρία στον αγώνα.
Σαν να μην έφτανε αυτό, αμέσως ήρθε και δεύτερο τέρμα, με την Κηφισιά να ξαναμπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι. Οι παίχτες του Γιάννη Πολίτη έμοιαζαν να έχουν μείνει στα αποδυτήρια και το πλήρωσαν με το χειρότερο τρόπο. Κατάφεραν, πάντως, να αντιδράσουν και αφού απέκτησαν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, πέτυχαν το τέταρτο τέρμα που έμοιαζε να σκοτώνει τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Σκόρερ ήταν ο Γιαννόπουλος, που με προσωπική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και δεν αστόχησε.
Και πάλι, όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει. Μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν εκ νέου. Σε ένα γέμισμα που έγινε στην περιοχή του Πανερυθραϊκού ο Σαξανίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει θα στείλει τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του και ο Αγγελόπουλος θα την πιάσει, με τον διαιτητή να θεωρεί την προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας από τον Σαξανίδη ως πάσα προς τον τερματοφύλακα. Εν τέλει η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε το δώρο του διαιτητή και μείωσε σε 3-4!
Και πάλι, όμως, ο Πανερυθραϊκός είχε τη λύση, η οποία ήρθε από ακόμα μια στημένη φάση. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Βελαώρας που με ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της αντίπαλης εστίας. Αυτό ήταν και το τελικό χτύπημα στην Κηφισιά, που και πάλι κατάφερε να αντιδράσει, όμως, το γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι περισσότερο από το τελικό σκορ. Έστω και με αυτό τον δραματικό τρόπο ο Πανερυθραϊκός πήρε τους τρεις βαθμούς που ήθελε και παρέμεινε στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση αναπνοής από τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στην Α΄ ΕΠΣΑ.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Πολίτης): Αγγελόπουλος, Μπαξιβανάκης, Γλυνός, Σαξανίδης, Βελαώρας, Κωνσταντίνου, Κοπάνης (46? Γ. Γιαννόπουλος), Μαντατζής (70? Γκόνος), Παπάζογλου, Λουκάς, Μπαστέας (82? Παπαθανασίου).

qtl { position: absolute; border: 1px solid #cccccc; -moz-border-radius: 5px; opacity: 0.2; line-height: 100%; z-index: 999; direction: ltr; } qtl:hover,qtl.open { opacity: 1; } qtl,qtlbar { height: 22px; } qtlbar { display: block; width: 100%; background-color: #cccccc; cursor: move; } qtlbar img { border: 0; padding: 3px; height: 16px; width: 16px; cursor: pointer; } qtlbar img:hover { background-color: #aaaaff; } qtl>iframe { border: 0; height: 0; width: 0; } qtl.open { height: auto; } qtl.open>iframe { height: 200px; width: 300px; }