ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Δύο αγώνες σε τέσσερεις μέρες έδωσαν οι Αμαζόνες και τα αποτελέσματα ήταν μοιρασμένα. Αρχικά, την Πέμπτη, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική, η ομάδα του Ραλφ Μπρόμπεργκερ έκανε το δύο στα δύο, επικρατώντας με 57-42 μέσα στου Ζωγράφου επί του Φιλαθλητικού. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Παπαγγέλου που με 19 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα της στη νίκη.
Την Κυριακή οι Αμαζόνες υποδέχτηκαν τον Άρη Πετρούπολης στο «Στέλιος Καλαϊτζής με την πρωταγωνίστρια των δύο πρώτων αγώνων Εύα Παπαγγέλου να απουσιάζει. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη της τη διάρκεια και οι Αμαζόνες εμφάνισαν μια αρκετά καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος. Επιθετικά η Γαργαρέτα ήταν αυτή που τράβηξε το κουπί, για να ακολουθήσει η Καββαδά. Τα πάντα ήταν ρευστά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα. Από το τρίτο δεκάλεπτο οι Αμαζόνες πέρασαν μπροστά και διατηρούσαν βραχεία κεφαλή.
Μάλιστα βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος βρέθηκαν 7 πόντους μπροστά με 35-28 και έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση. Εκεί, όμως, ένα απίστευτο μπλακ άουτ των παιχτριών του Ραλφ Μπρόμπεργκερ έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί και να πάρουν τη νίκη. Οι Αμαζόνες δεν πέτυχαν καλάθι στα τελευταία λεπτά και μοιραία γνώρισαν την ήττα, δεχόμενες σερί 0-12.
ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Μπρόμπεργκερ): Γαργαρέτα 15(1), Μελάκη 3(1), Νησωτάκη 7, Τούντα 4, Δέδε 2, Καββαδά 4.