Τεράστιας σημασίας νίκη, σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του Πανερυθραικού μέσα στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, όπου στο κλειστό «Α.Παπανδρέου» επικράτησε της τοπικής ομάδας με σκορ 62-72, κάνοντας το μεγάλο «μπαμ» της αγωνιστικής.

Χωρίς τον αρχηγό τους, Τάσο Καλλιανιώτη, αλλά έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κούσουλα, Γιαουρτόγλου και Δέλλιο, οι «Ερυθρόλευκοι» άγγιξαν την τελειότητα, καθοδηγούμενοι μαεστρικά απο τον πολύπειρο κόουτς Δημήτρη Χουχουλή και παρότι βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με μόλις 4 πόντους (34-30), στο 3ο κυρίως δεκάλεπτο παίζοντας σεμιναριακού επιπέδου άμυνα, καθήλωσαν τους γηπεδούχους στους 10 πόντους, κάνοντας παράλληλα την ανατροπή (44-49).

Στο 4ο και πιο αποφασιστικό δεκάλεπτο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι δε σταμάτησε να «φορτώνει» πόντους το αντίπαλο καλάθι, με το 62-72 να έρχεται απόλυτα φυσιολογικά και να πανηγυρίζεται δικαίως έξαλλα από τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κούσουλας (23 π.), ενώ άξιοι συμπάραστατες του ήταν τόσο ο Γιαουρτόγλου (16 π.) όσο και ο Δέλλιος (15 π.), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε μόνο ο Παππάς (22 π.), με τους εμπειρότατους Πολυτάρχου, Μάντζαρη να μένουν μόλις στους 2 και 3 πόντους αντίστοιχα!

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-30, 44-49, 62-72

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Ορφανός Ι.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 22(5), Ντακούλιας 6, Γοργόνης, Μαγκουνής 8, Πολυτάρχου 2, Παπαντωνάκος 4, Μάντζαρης 3(1), Λυκογιάννης, Κατιάκος 14, Γκιουζέλης 3, Δομπρογιάννης , Καπώνης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 15, Προισκομάτης, Πρίτσος 2, Σοφρωνάς 3(1) Κούσουλας 23(2), Γιαουρτόγλου 16(1), Τοπάλης 7(1), Υφαντής, Αντωνίου 2, Γιανναλέτσος 4, Τσικόπουλος, Αλεξίου.

Νίκη του Πανερυθραϊκού επί της ΚΑΠ και πρόκριση στο Κύπελλο ΕΣΚΑ

Ο Πανερυθραϊκός είναι η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ, αφού κατάφερε να επιβληθεί μέσα στο Κοντόπευκο επί της Καλαθοσφαίρισης Αγίας Παρασκευής με σκορ 63-73.

Οι παίκτες της Νέας Ερυθραίας πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ, το οποίο δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα και δίκαια πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Κονταράτος

Δεκάλεπτα: 12-19, 33-40, 50-58, 63-73.

ΚΑΠ (Καρακώστας): Σκάνδαλος 11, Γαπκιάδης 19 (2), Γραμματίκας 2, Καραμπάς 5, Ροδοστόγλου 7 (1), Καρτέρης 10 (1), Μαργέλης 3, Θεοδωράκης 2, Κόκκας 4.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κούσουλας 21 (2), Σοφρωνάς 2, Δέλιος 5, Πρίτσος 11 (1), Αντωνίου 9 (3), Τοπάλης 10, Πρισκομάτης 13 (3), Αλεξίου 2, Τσικόπουλος, Νικολόπουλος.