Μια ακόμα άνετη εντός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα του Πανερυθραικού, η οποία επικράτησε 2-0 των Σουρμένων στα πλαίσια της  9η αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι όπως συνηθίζουν μπήκαν δυνατά στο ματς, και μόλις στο 17′ ο Τσεβάς, μετά απο κόρνερ του Κουμπούλη, άνοιξε το σκορ!

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σε δύο τουλάχιστον φάσεις κινδύνευσαν να δεχτούν το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο εκπληκτικός Μπακοδήμος είπε “οχι” ισάριθμες φορές κρατώντας το πολύτιμο μηδέν στην εστία του.

Με την αβεβαιότητα να κυριεύει τους παίχτες του κ.Τσιμπάκη, ο Αναγνώστης ήρθε να λυτρώσει την ομάδα του στο 86′, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άριστη πάσα που δέχθηκε από τον Αντωνιάδη, κάνοντας το 2-0, “κλειδώνοντας” ταυτόχρονα τη νίκη, ενώ στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ, όμως ο Μπενετάτος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λύρου από τα 11 βήματα, στο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος!

Έτσι λοιπόν η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε τους 16 βαθμούς κα ισοβαθμεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με το Χαλάνδρι!

Διαιτητές: Ζαραβίνος, Απτόσογλου – Δεληθοδωρής.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Μπακοδήμος, Σουμελίδης, Τριανταφύλλου (79’ Γλυνός), Γεωργακόπουλος, Νταλέγκα, Τσιούμας (89’ Μπενετάτος), Κουμπούλης, Αναγνώστης, Μπρίλης (61’ Μπαμπαλούκας), Αντωνιάδης, Τσεβάς.

ΣΟΥΡΜΕΝΑ: Λύρος, Μετλίου, Πρέκας (53’ Πασάς), Ακριτίδης, Τσακύρης (82’ Γιαννόπουλος), Μπουγιούκος, Γεωργίου, Μανωλιάδης, Καζαντζής, Δημογιάννης, Γιοματάρης (80’ Ζιώγας).