Νίκη στην πρεμιέρα παρά το άγχος

Mε νίκη και μάλιστα εκτός έδρας έκανε πρεμιέρα ο Πανερυθραϊκός για το πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής.
Πήρε σπουδαία νίκη στην Πάτρα επί της Ολυμπιάδας στο ντέρμπι του 2ου ομίλου της Β΄ Εθνικής Ανδρών κι έτσι με το «καλημέρα» έβαλε τις βάσεις για επιστροφή στην Α2.
Οι Ερυθραιώτες μπήκαν όπως ήταν λογικό με άγχος, λόγω πρεμιέρας, στο παρκέ και έδειχναν να προσαρμόζονται δύσκολα στο μεγάλο γήπεδο της Πάτρας και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ χωρίς να συναντήσουν σημαντική αντίσταση.
Στη συνέχεια ο Πανερυθαικός έδειξε το καλό του εαυτό. Με δύναμη πυρός από τα άκρα τον πολύ καλό Παπασιδέρη και με το μπλοκ του να κερδίζει τις μάχες στο φιλέ (πήρε συνολικά στον αγώνα 17 πόντους από το μπλοκ), πέρασε  μπροστά στο σκορ με 2-1.
Το τρίτο σετ έμοιαζε μετά το ξεκίνημα ότι θα εξελισσόταν σε τυπική διαδικασία, αλλά μετά το 12-6, οι παίκτες του Μιχάλη Χατζηπέρου, κόλλησαν, η Ολυμπιάδα έφερε το παιχνίδι στον πόντο, για να μιλήσει στο τέλος η ανωτερότητα των παικτών του ΠΑΣ, που πήραν το σετ με 26-24 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Τα σετ: 17-25, 25-18, 25-21, 26-24).
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χατζηπέρρος): Σπανός, Λαμπρινός, Ρούσης, Γ.Παπασιδέρης, Καράς, Κόντος,  Μπαρουτας (λ), Κωστόπουλος, Χελιώτης, Κόντος
Λόγω του ρεπό του Σαββάτου, ο  Πανερυθραϊκός έδωσε την Τετάρτη φιλικό αγώνα με τον Πανιώνιο επι του οποίου επικράτησε εύκολα  με 3-0 (25-12, 25-12, 25-16).