ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ΕΘΝΙΚΗ ?ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ ? ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ 64-58

Ο Φίλιππος Χόμπσον

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να κατακτήσει την τέταρτη θέση πέτυχε ο Πανερυθραϊκός, που επικράτησε με 64-58 της ΑΕΚ Άργους και την έβγαλε και μαθηματικά εκτός διεκδίκησης. Οι ερυθρόλευκοι αν και ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, λίγο έλειψε στο τέλος να κάνουν δώρο τη νίκη στους φιλοξενούμενους με τα λάθη τους. Ευτυχώς Φίλιππος Χόμπσον, βρέθηκε για ακόμη μια φορά σε εξαιρετική μέρα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.
Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με άμυνα που έσπαγε κόκαλα πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο δεκάλεπτο αφήνοντας το Άργος στους 11 πόντους! Την ίδια εικόνα επιθετικά παρουσίασε ο Πανερυθραϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως και πάλι η εκπληκτική αμυντική λειτουργία τον κράτησε ζωντανό και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 3 πόντους 28-25.
Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στην επανάληψη, με τον Πανερυθραϊκό να δίνει δικαίωμα στο Άργος να παραμένει στο παιχνίδι. Τα πάντα ήταν ρευστά μέχρι το τέλος και χρειάστηκε η καταλυτική παρουσία των Καλλιανιώτη και Παπαδόπουλου, που μαζί με την εκτελεστική δεινότητα του Χόμπσον χάρισαν τη νίκη στον Πανερυθραϊκό. Η νίκη αυτή φέρνει την ομάδα μία νίκη μακριά από την τέταρτη θέση, που είναι πιθανό να οδηγήσει στην Α2. Η αναμέτρηση με τον Πανελευσινιακό είναι ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους να καθαρίσουν την τέταρτη θέση, δεδομένου ότι ο αντίπαλος έχει πανηγυρίσει ήδη την άνοδο και θα αγωνιστεί στο «Στέλιος Καλαϊτζής» χωρίς βαθμολογικό κίνητρο.
Δεκάλεπτα: 17-11, 28-25, 47-45, 64-58.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 5 1, Ροζολής 3, Καλλιανιώτης 7 (1), Κεράτσας, Μαντζιώρης 8, Τοπάλης 7 (1), Πρίτσος, Χόμπσον 26 (3), Χαραλαμπάκης, Πλουτέτσκι 3 (1), Παπαδόπουλος 5, Φιλιόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΙΩΑΝΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ «ATHENS VOICE»