235-pas_basket.jpgΜΠΑΣΚΕΤ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 65-61

Την ήττα στην Πάτρα γνώρισε ο Πανερυθραϊκός που υπέκυψε με 65-61 στον τοπικό Απόλλωνα. Οι ερυθρόλευκοι αγνοούν τη νίκη σε εκτός έδρας αναμέτρηση τη φετινή χρονιά και δεν κατάφεραν ούτε τώρα να την πετύχουν. Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια και κρατούσαν μια σταθερή διαφορά. Ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να ανεβάσει απόδοση και να πλησιάσει σε κάποια σημεία, αλλά οι γηπεδούχοι πάταγαν γκάζι και ξέφευγαν ξανά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισαν οι ερυθρόλευκοι στην αναμέτρηση ήταν στον επιθετικό τομέα, καθώς δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να βρουν τον τρόπο προς το καλάθι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχαν, μόλις, 13 πόντους, ενώ 25 σημείωσαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και ξέφυγαν με 9, 34-25.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Δημήτρη Χουχουλή βελτιώθηκαν επιθετικά και επέστρεψαν κοντά στο σκορ, όμως ο Απόλλων Πάτρας βρήκε τον τρόπο να ανεβάσει ξανά τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους. Αυτή ήταν και η εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του εναπομείναντος χρόνου, με τους Αχαιούς να βρίσκουν τον τρόπο να διατηρούνται σε απόσταση ασφαλείας. Αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι ο Πανερυθραϊκός υποχρεώθηκε σε ακόμα μία εκτός έδρας ήττα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με το Αίγιο, όπου θα προσπαθήσουν να καταφέρουν να ξορκίσουν τον κακό δαίμονα στα εκτός έδρας παιχνίδια.
Δεκάλεπτα: 18-13, 34-25, 53-46, 65-61.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 3 (1), Σοφογιάννης 6 (2), Κατιάκος, Αποστολόπουλος 11 (3), Τομαράς, Χόμπσον 9, Ψαθάς 5, Πασχάλης 11, Ντουμάνης 13, Γριμπαβιώτης 3