Σε ισοπαλία με σκορ 0-0 υποχρεώθηκε ο πρωτοπόρος Πανερυθραϊκός, το απόγευμα του Σαββάτου στο “Φ. Βαρδαξής” κόντρα στο Καματερό, με το συγκρότημα των Β.Προαστίων να χάνει δύο υπερπολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει να διατηρηθεί στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι σε γενικές γραμμές ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, όμως δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους και ειδικότερα στη φάση του 25′ όταν μετά από προσπάθεια του Μπαμπαλούκα η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Μητρούση.

Όσο ο χρόνος περνούσε, με το 0-0 να παραμένει, η ομάδα του κ.Τσιμπάκη πίεσε για το γκολ της λύτρωσης κι έφτασε κοντά σε αυτό, όμως σε δύο περιπτώσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι τόσο στο 80′ σε ανατροπή του Αντωνιάδη από τον αντίπαλο γκολκήπερ, όσο και στις καθυστερήσεις, όπου διαμαρτυρήθηκαν στο διαιτητή της αναμέτρησης, θεωρώντας ότι η μπάλα είχε βρει σε χέρι αμυντικού.

Η αναμέτρηση όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, είχε πάθος, ένταση και νευρικότητα ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μένουν με 10 παίχτες αφού οι Σουμελίδης (Πανερυθραικός) και Λιόνας (Καματερό), ήρθαν στα χέρια, αντικρύζοντας την κόκκινη κάρτα του κ.Σχίζα.

Πλέον μετά από αυτή την “γκέλα” η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά από 21 αγώνες έχει 45 βαθμούς και η Δόξα Βύρωνα 41.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Αντώνης Τσιμπάκης): Μπακοδήμος, Γκριτζάς, Σουμελίδης, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα,, Μπαμπαλούκας, Κουμπούλης, Αναγνώστης (82′ Γλυνός), Μπρίλης, Αντωνιάδης, Μπενετάτος (61′ Σινάνι).

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Γιάννης Αλεξόπουλος): Μητρούσης, Λιόνας, Τρακόσης, Κοντόσταυλος (46′ Καλογερόπουλος Ι.), Μπούγιας, Παππάς, Παναγιωτόπουλος, Άγκολι (61′ Νταντής), Λάμε (82′ Μποζάς), Σαλαπάτας, Λέκκας.