ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ΕΘΝΙΚΗ ? ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ ? ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ 70-77

Την πρώτη ήττα μετά από τέσσερεις συνεχόμενες ήττες γνώρισε ο Πανερυθραϊκός στο ντέρμπι κορυφής με τον Πιερικό, στον οποίο υπέκυψε με 70-77. Οι ερυθρόλευκοι αν και έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα, «κοιμήθηκαν» στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που ουσιαστικά τους στοίχισε τη νίκη. Να σημειωθεί ότι απουσίασε το πρώτο βιολί της ομάδας, Φίλιππος Χόμπσον λόγω τιμωρίας, για τις πράξεις του στον προηγούμενο αγώνα της ομάδας στο Αίγιο.
Το ξεκίνημα του αγώνα ενθουσίασε το ένθερμο κοινό του Πανερυθραϊκού, που για άλλη μια φορά έδωσε το παρών, αφού είδε την ομάδα του να πατάει γκάζι από νωρίς και να ξεφεύγει με διαφορά πάνω από δέκα πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι συνέχισε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και έδειχνε ικανός να καθαρίσει το ματς από νωρίς. Αυτό έδειχνε το +12 του ημιχρόνου.
Την εξέλιξη της τρίτης περιόδου δεν μπορούσε να τη φανταστεί κανείς. Ο Πανερυθραϊκός εμφάνισε το χειρότερο φετινό του πρόσωπο και όχι μόνο έχασε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει, αλλά βρέθηκε να είναι 9 πόντους πίσω με τη λήξη της περιόδου. Ο Πιερικός έκανε ένα απίστευτο σερί 25-4 και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη. Παρ? ότι συνήλθε στη συνέχεια ο Πανερυθραϊκός και πάλεψε όσο μπορούσε, δεν ήταν δυνατόν να ανατρέψει την κατάσταση, καθώς εκτός από τη διαφορά πόντων είχε να καλύψει και το ψυχολογικό σοκ από την ανατροπή του τρίτου δεκαλέπτου.
Δεκάλεπτα: 27-16, 43-31, 47-56, 70-77.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Kοντούδης 7 (1), Ροζολής 12 (3), Καλλιανιώτης 6, Κακιούζης, Μαντζιώρης 8, Τοπάλης, Πρίτσος 2, Πιπέρος, Χαραλαμπάκης 3 (1), Πλουτέτσκι 14 (3), Παπαδόπουλος 18, Φιλιόπουλος.