ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Β’ ΕΠΣΑ –  ΤΕΡΨΙΘΕΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 2 – 0

330_terpsithea_pas

Την πρώτη του ήττα σε επίσημη αναμέτρηση για φέτος γνώρισε ο Πανερυθραϊκός που υπέκυψε με 2-0 της Τερψιθέας. Οι ερυθρόλευκοι δεν παρουσίασαν τα συνήθη υψηλά στάνταρ τους για φέτος και μοιραία ηττήθηκαν, αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.
Αυτό που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι ήταν η αδυναμία των παιχτών του Πανερυθραϊκού στις στημένες φάσεις, από τις οποίες προήλθαν και τα δύο τέρματα των νικητών.
Οι παίχτες του Γιάννη Δημητρίου μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά και πίεσαν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο. Μόλις στο 11 είχε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Μπαστέας νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα της Τερψιθέας, Καταχανάκη.
Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν τη δικιά τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και ήταν πιο ουσιαστικοί. Στην πρώτη τους, ουσιαστικά, εμφάνιση στα καρέ του Μαϊκαντή άνοιξαν το σκορ, κόντρα στη μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα του αγώνα.
Αυτή η εξέλιξη φάνηκε να επηρεάζει την απόδοση των παιχτών του Πανερυθραϊκού, που χάσανε το ρυθμό που είχαν στα πρώτα λεπτά. Λίγο αργότερα μάλιστα η εικόνα επαναλήφθηκε. Άλλη μια στημένη φάση και το 2-0 ήταν γεγονός.
Ο Πανερυθραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει πριν το ημίχρονο, όμως, στάθηκε άτυχος, όταν σε σέντρα σουτ του Γλινού η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Καταχανάκη.
Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα. Ο Πανερυθραϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έκλεισε την Τερψιθέα στο γήπεδό της, όμως ήταν ανούσιος και δεν κατάφερε ποτέ να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αφού δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Έτσι έμεινε το τελικό 2-0 που συνιστά την πρώτη ήττα του Πανερυθραϊκού μετά από τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ(Δημητρίου): Μαϊκαντής, Γλινός, Φωκάς, Βελαόρας, Κασιάρας (46΄ Ρουτζάκης), Γκόλιας, Κοπάνης, Γουδάς, Αρχοντής (55΄ Δημητρίου), Λουκάς, Μπαστέας (83΄ Γιαννόπουλος).