Νίκη-θρίλερ στο ματς ορόσημο!
Μεγάλη νίκη για τις Αμαζόνες στο ντέρμπι με τον Διόνυσο στο «Στέλιος Καλαϊτζής», με 3-2 στο τάι – μπρέικ. Η ομάδα της πόλης μας βρέθηκε δύο φορές πίσω στο στα σετ, αλλά κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να πάρει και τη νίκη.
Τα πρώτα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέριες με ακριβώς το ίδιο σκορ. Το πρώτο κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 25-27, με το ίδιο όμως σκορ ισοφάρισαν τα σετ οι Αμαζόνες. Το τρίτο σετ πήγαινε και αυτό πόντο-πόντο με τις παίχτριες του Διονύσου όμως να είναι πιο ψύχραιμες στα κρίσημα σημεία και να επικρατούν με 25-22.
Η απάντηση των Αμαζόνων ήταν άμεση, με την εμφάνισή τους στο τέταρτο σετ να μην αφήνει πολλά περιθώρια στις αντιπάλους τους. Με σκορ 25-20 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι- μπρέικ. Εκεί έσπασαν στην κυριολεξία καρδιές. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-5 και 13-8, όμως οι Αμαζόνες δεν παραδόθηκαν τόσο εύκολα. Με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν το σκηνικό και ισοφάρισαν 14-14. Στα κρίσημα σημεία μίλησε η θέληση των Αμαζόνων που έκαναν το 16-14 και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.
Τα σετ:25-27, 27-25, 22-25, 25-20, 16-14
ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ανδρεάδης): Πομακίδου, ,Κανελοπούλου, Καρέλα, Κρυστάλλη, Αναγνωστοπούλου, Νικολοπούλου, Σταματίου(λ), Χατζηθεοδώρου, Στεφανή,Ξάφη,Κούρτη, Κουνάδη.