Καθοριστική ήττα για την παραμονή

«Δεν φτάνει να βάζεις στόχους αλλά χρειάζεται να ξέρεις και σημάδι», ένα γνωμικό που ταιριάζει  απόλυτα στη φετινή πορεία του ΠΑΣ, ο οποίος για μια ακόμη φορά δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός καθοριστικού αγώνα για την παραμονή του στην κατηγορία.
Η ομάδα του Απόλλωνα, με την οποία κατά πάσα πιθανότητα οι Ερυθραιώτες θα βρεθούν αντίπαλοι στο τέλος της χρονιάς σε αγώνες play out όπου συνυπολογίζονται οι αγώνες του πρωταθλήματος, έχοντας χάσει στον αγώνα του 1ου γύρου, ξέροντας ότι με δεύτερη ήττα αποχαιρετούν νωρίς την κατηγορία, μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει και τα κατάφερε ευκολότερα από ότι θα περίμενε.
Ο Πανερυθραϊκός μπήκε στον αγώνα απροετοίμαστος τόσο αγωνιστικά (λειψές  προπονήσεις λόγω τραυματισμών) αλλά και ψυχολογικά απέναντι σε υποδεέστερο αντίπαλο.
Στα δύο πρώτα σετ οι Απολλωνιστές αξιοποίησαν την πολύ καλή τους άμυνα και με περισσότερες ευκαιρίες στην επίθεση προηγήθηκαν 2-0 με το ίδιο σκορ (25-19)
Στο 3ο σετ οι παίκτες του Μιχάλη Χατζηπέρου αποφάσισαν να αντιδράσουν. Βελτίωσαν την υποδοχή και προηγούμενοι από την αρχή του σετ μείωσαν σε 2-1 αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για κάτι καλύτερο.
Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 15-11 αλλά τα λάθη του επέτρεψαν στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει σε 15-15. Με προσπάθειες του Κυριακάκη που ήταν μετά από πολύ καιρό ο καλύτερος σε απόδοση παίκτης του ο ΠΑΣ ξέφυγε και πάλι με 18-15. Και εκεί ενώ έπρεπε να καθαρίσει το σετ, κατέβασε ταχύτητα και επέτρεψε λόγω κάκιστης υποδοχής στον Απόλλωνα με συνεχή σερβίς να κάνει ένα σερί 6-0 και να προηγηθεί με 21-18 και όπως ήταν φυσικό να πάρει το σετ και τον αγώνα.
Μετά το αποτέλεσμα του αγώνα, η υπόθεση παραμονή παραπέμπετε στον Απρίλιο. Με το σκορ με τον Απόλλωνα στο 1-1 και με  πιθανότερο οι Αθηναίοι να τερματίσουν στη βαθμολογία πάνω από τους Ερυθραιώτες, τότε σε τρεις αγώνες δύο αγώνες στη Ριζούπολη και μετά στο «Στέλιος Καλαϊτζής» θα κριθεί στις τρεις νίκες η παραμονή στην Α2.
Τα σετ 25-19, 25-19, 20-25, 25-22
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Χατζηπέρος):  Μπαρούτας, Ρομπότσης, Κυριακάκης, Χελιώτης, Νεδιλάκης, Κοτσάμπασης (λ), Μπουγάς, Αδαμόπουλος, Γκόρτσανιουκ

ΝΙΚΗΣΑΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑϊΚΟ ΠΑΝΕ ΤΕΛΙΚΟ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ
Με την επικράτησή τους με 3-1 σετ επί του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ, οι έφηβοί του Π.Α.Σ. έφτασαν στον τελικό του πρωταθλήματος Αθήνας, όπου αντιμετωπίζουν τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2008 ώρα 14.00 στο μικρό γήπεδο του Μετς.
Στην έναρξη του αντίστοιχου πρωταθλήματος παμπαίδων οι Ερυθραιώτες επικράτησαν με 3-1 ( 25-19, 25-19, 20-25, 25-22) σετ επί του Απόλλωνα. Επόμενος αγώνας ΠΑΣ- ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2008 ώρα 19.00 στο « Στ. Καλαϊτζής».

Προηγούμενο άρθροΜΠΑΣΚΕΤ Α2 ΕΘΝΙΚΗ:ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΜΕΝΤ 73-72
Επόμενο άρθρο«Εφηβεία: Η δύσκολη ηλικία»-Σεμινάρια από το Σύλλογο Γονέων του Γυμνασίου