Πάνω στην Κηφισιά 2010 ξέσπασε ο Πανερυθραϊκός για τις δύο συνεχόμενες γκέλες. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν εφτά τέρματα πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν κάπως στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 1-0, όμως στην επανάληψη εμφανίστηκαν ανήμποροι να αντισταθούν στον ξέφρενο ρυθμό του Πανερυθραϊκού.
Το χορό των γκολ άνοιξε ο Κοπάνης, με ωραίο σουτ με το αριστερό μόλις στο 20ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι αν και είχαν και άλλες ευκαιρίες δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και έτσι το σκορ έμεινε στο ρευστό 1-0.
Στην επανάληψη, όμως, οι παίχτες του Πανερυθραϊκού ήταν καταιγιστικοί. Πέτυχαν άλλα 6 τέρματα και ανάγκασαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίξει τη λήξη 7 λεπτά νωρίτερα, αφού οι παίχτες της Κηφισιάς βγήκαν εκτός ελέγχου, σε σημείο να αποβάλλεται ο αρχηγός της ομάδας επειδή χτύπησε συμπαίχτη του. Τα υπόλοιπα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Παπάζογλου(2), Μαντατζής, Γλυνός, Λαζαρίδης και ο Ρούμπο. Μάλιστα το τέρμα που πέτυχε ο Κάρολος Γλυνός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ένα από τα καλύτερα της σαιζόν. Ο δεξιός οπισθοφύλακας του Πανερυθραϊκού πήρε τη μπάλα πίσω από τη σέντρα και αφού διέσχισε αρκετά μέτρα, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε υποδειγματικά στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα?
Την επανεμφάνισή του στην αρχική ενδεκάδα έκανε ο Λουκάς, που έχει ξεπεράσει, πλέον, απόλυτα τον τραυματισμό του στο γόνατο και αποτελεί ακόμα μια λύση για το χώρο του κέντρου, λύνοντας τα χέρια του Αντώνη Τσιμπάκη, που έβλεπε τις απουσίες να μεγαλώνουν συνεχώς.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ(Τσιμπάκης): Αγγελόπουλος, Γλυνός, Γκόνος, Σαξανίδης, Βελαώρας, Λαζαρίδης, Κοπάνης, Παπάζογλου, Μαντατζής(72? Ρούμπο), Λουκάς(78? Γούλας), Παπαθανασίου(80? Σεβδαλής).

Προηγούμενο άρθροΑΜΑΖΟΝΕΣ – ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 1-3 : Τόπο στα νιάτα?
Επόμενο άρθροΠΑΣ ΒΟΛΕΪ: Εκτός τελικών οι έφηβοι