Αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 65-76 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Πανερυθραικού, στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής, από τον Παπάγου, με τους «Στρατηγούς» όχι απλά να “κλέβουν” το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά να παίρνουν και το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 3ης θέσης, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Μπορεί το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή να μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και να προηγήθηκε με 18-8 μόλις στο 6′, όμως στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο.

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως η αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, που δέχθηκαν 24 πόντους, έμελλε να παίξει καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του ματς, καθώς η ομάδα του Παπάγου, που είχε ως κορυφαίο τον Κακιούζη (26π) πήρε προβάδισμα 10 πόντων (50-60) το οποίο ήταν πολύ δύσκολο στη συνέχεια της αναμέτρησης να ανατραπεί.

Πλέον η ομάδα της Ερυθραίας ελπίζει σε ένα θαύμα, καθώς για να ανακτήσει την 3η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου (σε ενδεχόμενο εθελούσιου υποβιβασμόυ ή αδυναμία συμμετοχής ομάδας στην Α2) χρειάζεται 2 νίκες στα 2 εναπομείναντα ματς και παράλληλα να χάσει ο Παπάγου τουλάχιστον ένα.

Κορυφαίοι για τους “ερυθρόλευκους” οι Πρίτσος και Γιαουρτόγλου, που σημείωσαν απο 18 πόντους έκαστος, που όμως δεν φάνηκαν αρκετοί για να φέρουν την πολυπόθητη νίκη.

Διαιτητές: Τσώνος-Τσαρούχα