295_pas_nafpigiaΒΟΛΕΪ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ 3-0

Μετά από τέσσερεις συνεχόμενες ήττες (οι δύο εντός) και μια νίκη για τον Πανερυθαϊκό. Από τις 29 Νοεμβρίου του 2008 ( 3-0 τους Αμπελόκηπους) είχε να δεί ροζ φύλλο η ομάδας της Νέας Ερυθραίας κια τα κατάφερε, πάλι με το ίδιο σκορ, απέναντι στην αδύναμη ομάδα των πάλαι ποτέ κραταιών Ναυπηγείων.
Οι πάικτες του Γιάννη Πετρούδη δείχνουν να βρίσκουν τον πραγματικό ευατό τους και δείχνουν αποφασισμένοι ν΄αποδείξουν στην συνέχεια ότι η παρούσα βαθμολογική τους θέση τους αδικεί.
Στο παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου  οι Ερυθραιώτες κατέβηκαν χωρίς απώλειες από τραυματισμούς και από την αρχή έδειξαν ότι δεν έχουν όρεξη να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν.
Στο πρώτο σετ ξεκίνησαν με 6-2 και 10-4 με κύρια χαρακτηριστικά το πολύ καλό σερβίς και την ποικιλία στην επίθεση. Βγήκαν και πολλές άμυνες με αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξευτεί στο 20-8 και ο Γιάννης Πετρούδης να περάσει στο υπόλοιπο τυο σετ όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.
Στο δεύτερο σετ οι  φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι ν΄ αντιδράσουν και προηγήθηκαν με 3-5 εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα λάθη  του ΠΑΣ, αφού και οι πέντε πόντοι που πήραν προέρχονταν από λάθη των γηπεδούχων. Εκεί ο Γιάννης Πετρούδης πήρε τάιμ άουτ έβαλε στο παιχνίδι τον νεαρό Κωστόπουλο και το παιχνίδι γύρισε σε 7-5, 15-12, πέρασε όπως το συνηθίζει τον Μπουγά διαγώνιο κια έτσι έγινε πού εύκολα το 25-14.
Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν υποταγμένοι στην ανωτερότητα των παικτών του Πανερυθραϊκού. Οι γηπεδούχοι έφυγαν από νωρίς μπροστά με 5-2 και 15-7 και με πολλές αλλαγές στη συνέχεια το παιχνίδι που έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με το καθαρό 3-0 σετ και τον ΠΑΣ με έξι βαθμούς διαφορά από την επικίνδυνη  ζώνη. Να σημειωθεί ότι για άλλη μια φορά η διαιτησία έδειξε εχθρική απέναντι στον ΠΑΣ κι αυτό πρέπει να απασχολήσει την διοίκηση του συλλόγου.
Τα σετ: 25-15, 25-14, 25-15