Την ήττα – σοκ με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κόντρα στο Καματερό γνώρισε η ομάδα του Πανερυθραικού, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ.

Ωστόσο η αποστολή των παιχτών του κ.Τσιμπάκη στο Καματερό κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν εξ’αρχής, καθότι οι γηπεδούχοι πριν το παιχνίδι αυτό ήταν αήττητοι (και παρέμειναν) έχοντας 2 νίκες και 3 ισοπαλίες.

Οι φιλοξενούμενοι, κατά την προσφιλή τους τακτική, μπήκαν δυναμικά Στις καθυστερήσεις έχασε ο Πανερυθραϊκός στο πρωτάθλημα, στα πέναλτι «πέρασε» στο Κύπελλοστο γήπεδο και έιχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με την πρώτη μόλις στο 3΄με σουτ του Μπρίλη, το οποίο ανάγκασε τον Ανδριόλα να διώξει σε κόρνερ, ενώ στο 13΄ τρομερή κεφαλιά του Μπρίλη απέκρουσε δύσκολα και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Το Καματερό κατάφερε από το εικοσάλεπτο και μετά να φέρει το ματς στα καρέ του Πανερυθραϊκού και κατέγραψε μια καλή στιγμή στο 23΄ όταν από κόρνερ του Λέκκα, ο Καλογερόπουλος Γ. έπιασε κεφαλιά που πέρασε παράλληλα με την γραμμή του τέρματος.

Στην επανάληψη το ματς πήρε ένα απίστευτο αγωνιστικό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κλείνουν τους «Ερυθραιώτες» στα καρέ τους για ένα 5λεπτο, πιέζοντας ασφυκτικά για το γκολ, όμως στο 46΄ σουτ του Λαμέ απο το ύψος της περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πανερυθραίκου, στη συνέχεια νέο σουτ του Άγκολι αυτή τη φορά στο 49΄ πέρασε λίγα εκατοστά από το οριζόντιο δοκάρι του Μπακοδήμου, ενώ στο 52′ ο Καλογερόπουλος Γ. αναγκάσε τον τερματοφύλακα της Ερυθραίας να αποκρούσει δύσκολα την μπαλα και να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι που δεν κλείστηκαν στα καρέ τους, είχαν καλή στιγμή στο 65΄σε κεφαλιά του Αντωνιάδη από φάουλ του Γκριτζά, αλλά ο Ανδριόλας ήταν και πάλι εκεί.

Στο 73. ο Μπούγιας εκτέλεσε κόρνερ, ο Καλογερόπουλος σηκώθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, αλλά η καρφωτή κεφαλιά αποκρούστηκε από τον Μπακοδήμο.

Κι ενώ όλα έδειχναν, πως το ματς οδηγείται σε «λευκή» ισοπαλία, με τους δύο τερματοφύλακες να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, ήρθε η λύτρωση για τους γηπεδούχους, με τον Αθανασόπουλο στο 90’+1΄, όταν μετά από διπλή προσπάθεια, καθώς το αρχικό σουτ αποκρούστηκε ασθενώς απο τον Μπακοδήμο, κατάφερε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με λάθη η διαιτησία του Μπαϊρακτάρη, σωστοί οι βοηθοί Γιαννόπουλος, Νικολάου

Διαιτητές: Μπαϊρακτάρης, Γιαννόπουλος – Νικολάου

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Κοντόσταυλος, Παπαιωάννου, Μπούγιας, Τσιριγώτης (72΄Καλογερόπουλος Ι.), Λιόνας, Άγκολι, Μποζάς (81΄Αθανασόπουλος), Λαμέ (57΄Ντάτης), Καλογερόπουλος Γ., Λέκκας

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ: Μπακοδήμος, Σουμελίδης, Γκριτζάς, Γεωργακόπουλος, Νταλέγκα, Τσιούμας, Κουμπούλης, Αναγνώστης (54΄Μπαμπαλούκας), Μπρίλης (89΄Γλυνός), Αντωνιάδης (69΄Τριανταφύλλου), Τσεβάς

Πρόκριση στο Κύπελο ΕΠΣΑ στα πέναλτι

Με αρκετή δυσκολία και την εύνοια της τύχης κατάφερε ο Πανερυθραϊκός την προηγούμενη Τετάρτη να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι του ΑΟΝ Αργυρούπολης με 4-1 (κανονική διάρκεια 1-1).

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο σκορ στο 47΄ με τον Τσιούμα, που είχε μπει αλλαγή μόλις στο προηγούμενο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 75΄ από τον Ισαράι.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες του Πανερυθραϊκού αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν στον θεσμό του κυπέλλου.